Přejít na obsah

Navigace

Speciál k 60. výročí
Doktor se vrátí...
07x14 - The Name Of The Doctor
odvysíláno 30. 10. 2014

Anketa k první české DW knize

ilustrační obrázek

Jak jistě víte, v září tohoto roku vydá brněnské nakladatelství JO­TA první DW knihu v českém překladu, Závoj smutku.
Doctor Who FanClub ČR s tímto nakladatelstvím navázal spolupráci a nabídl se dohlížet na její překlad. V současné době je v kontatku s jejím překladatelem a společně se snaží zamezit jakýmkoliv excesům.

V této souvislosti nás nakladatelství JOTA požádalo o zveřejnění ankety, která se má stát jedním s argumentů pro pojmenování série. Ve hře jsou tři názvy – Pán času, Doktor Who (vedením nakladatelství preferovaný), Doctor Who. Konečný výsledek však můžete ovlivnit přímo vy! Nenechte druhé, a­by rozhodovali za vás­. Věříme, že sil­ný a jednoznač­ný názor by moh­l vedení nakla­datelství přes­vědčit o případ­né změně.

PS: Chtěli bychom vás požádat, abyste nakladatelství JOTA nepsali žádná rozhořčená psaní, neboť by to mohlo naše úsílí ohrozit. S nakladatelstvím i překladatelem je prozatím velmi rozumná řeč a to dokazuje i jejich ochota přihlédnout k této anketě.


Pod jakým názvem série by měla vyjít připravovaná kniha Závoj smutku?
Doctor Who
94 %
 
Pán Času
5 %
 
Doktor Who
2 %
 
Pro hlasování se musíte přihlásit
21.5.2014 17:54   Různé, Books, 50. výročí, knihy   phoenix1986

30 komentářů

Pokud chce někdo překládat název, tak snad celá ne? Tedy DOKTOR KDO. A protože to je víc než hrůza a nikdo nebude vědět o co jde, tak to prosím nechte v původním názvu tedy DOCTOR WHO. Dnes už přece každý ví, kdo to je, ať už anglicky umí nebo ne. Nehlasuji, protože se tu musí přihlašovat.
Jíťa, 1.6.2014 13:38   reagovat
S názvvem je to jednoduché. Doctor Who by byl příhodnější, ale z laické veřejnosti ti, kteří seriál znají, jej znají pod českým názvem Pán Času. Ergo, pokud nakladatelství doufá, že si někdo z těchto lidí knihu koupí, nemají jinou možnost, než použít českou verzi názvu. Ruku na srdce, fanoušku Doctora je tady dost, ale těch, co seriál třeba jen viděli a knihu by si "třeba" přečetli jen ze zvědavosti, bude stále víc. A pokud fandové doufají i v další knihy, bude důležité, aby se tato prodala, takže já bych byl pro češtinu v názvu byť pouze jako pro prostředek k naplnění dlouhodobého cíle.
Lukin, 24.5.2014 23:42   reagovat
Asi máš pravdu, ale patřím k těm ( a není nás málo) co Doctora v češtině nikdy neviděli, a osobně mi trvalo dlouho zjistit, že se v češtině nazývá Pánem času :-D Všichni víme, že je Time Lord, ale jak často vůbec toto o sobě říká? Mnohem častěji je Doctor a věřím, že i fanoušci, kteří na něj koukají v české TV znají znělku, kde je název v originále. Dokonce i tyto strányk mají název v originále a fanoušci je umí najít. A nepotřebují na to Pána času...
Jíťa, 1.6.2014 13:44   reagovat
Kdyby se mi chtělo přihlašovat tak bych hlasovala pro Doctor Who. Přece jenom všichni mu říkají "Doctor" takže se to dá svým způsobem považovat za jméno. Jasně může se přeložit George jako Jiří, ale pak to ztrácí ten nádech britské atmosféry.
MaTsu, 24.5.2014 23:10   reagovat
Hlasovat nemůžu na FB a tady se mi nechce přihlašovat... ale buď bych dala název Doctor Who, ale je spousta lidí, co tento seriál ještě nezná a ne každý umí anglicky... tudíž z těchto důvodů bych hlasovala raději pro Pán času, protože pod tímto názvem to šlo v telce. A i rodiče, pokud by kupovali scifi pro své dítě, spíš sáhnou po českém názvu Pán času.
sea, 23.5.2014 21:03   reagovat
Já si to teda koupím, ať už se to bude jmenovat jakkoliv. Narážky na classic? Nemůžu se dočkat! :D :3

Kažopádně doufám, že ponechají název "Doctor Who".
Nebylo by to přece poprvé, co by se nepřeložil název knihy (třeba takové Hunger Games...).
Doktor Who zní divně, to už raději Doktor Kdo a Pán Času je teda... příšerný. Úplně to ztrácí tu úžasnou pointu samotného Doctora i seriálu a to je podle mě špatně...
Rena T., 23.5.2014 16:58   reagovat
Presne tak celý seriál už od úplného začiatku začiatku je založený práve na tom Doctor Who? a preto sa to volá aj by sa to malo volať Doctor Who.
The Master, 23.5.2014 17:37   reagovat
Ale pokud vezmu obnovené série, tak k těm by se i hodil více název Time Lord, než Doctor Who. Po celou dobu classických sériích mělo to kdo je Doctor hodně velký smysl, ale potom, co seriál obnovili, si myslím, že bylo nejdůležitější, že je poslední Time Lord, proto název Time Lord sedí lépe. Ale jedná se o tradici, tak ať je to Doctor Who.
Metal, 23.5.2014 17:44   reagovat
To nie je pravda pretože v obnovenom seriály má to Doctor Who? ešte väčší zmysel
The Master, 23.5.2014 19:10   reagovat
Pravda, protože otázka "Doctor Who", která byla ve vánočním regeneračním speciálu, byla v několika sériích.
A ruku na srdce, Doktor Who ani náhodou, to zní příšerně a ani Doktor Kdo (sice to tam není) protože "Daktr Hů" zní mnohem líp než Doktor Kdo :D
JohnB, 25.5.2014 17:26   reagovat
až ma striaslo od strachu ked som toto videl "Daktr Hů"
The Master, 25.5.2014 17:54   reagovat
Doctor Who je Doctor Who, ale Pán času zní lépe. Pokud ty knihy vycházejí přímo ze seriálu ať je to Doctor Who, jinak jsem pro Pán času. Doktor Who je špatný vtip.
Metal, 22.5.2014 20:55   reagovat
No vycházejí... a navíc v téhle knížce je spooooousta narážek na Classica...
Blackthunder, 22.5.2014 21:22   reagovat
V tom případě tedy Doctor Who (jak jsem hlasoval).
Metal, 22.5.2014 22:09   reagovat
Are you f*****g kidding me
The Master, 22.5.2014 21:22   reagovat
Pokud máte Facebook, hlasujte prosím i tady: www.facebook.com/events…
Blackthunder, 22.5.2014 18:52   reagovat
Já jen doufám, že ti co hlasitě zastávaj název Doctor Who a jsou ochotni se kvůli tomu i hádat do krve, tak si tuto knihu i potom koupí a nebudou čekat, až se to objeví někde ke stažení :-)
Nick, 22.5.2014 15:18   reagovat
Tak já za sebe můžu říct, že se nemůžu dočkat, takže...
Jinak nehádám se do krve, ale Doktor Who je strašný. Vždyť se na to stačí podívat.Málem mi shořely oči (obrazně řečeno). Pán času by ušel, ale stejně i ten, kdo to zná z dabingu, z televize si musel všimnout nápisu Doctor Who přes celou obrazovku při začátku každé epizody.Ale to už jsem tu psala á i druzí. Každopádně si myslím, že většina se shodne na tom, že Doctor Who je nejlepší.
Unknow, 22.5.2014 18:21   reagovat
Tak já se nechci hádat o názvu atd. Já bych si to koupil i kdyby se to jmenovalo Pán s budkou a jeho dobrodružné příběhy napříč časem. Já jen narážím na fakt, a pevně doufám, že většina návštěvníků této stránky takový nejsou, že v dnešní době existuje skupina lidí, kteří např. pomlouvají pc hry, jak jsou špatné atd., ale sami v životě si nekoupili ani jednu hru.

Každopádně, knihu si koupím s jakýmkoli názvem, už jen pro to, abych podpořil rozšiřování Dr. Who po ČR.
Nick, 23.5.2014 10:11   reagovat
ja nechápem koho vôbec napadlo prekladať názov, základné pravidlo názvy a mená sa neprekladajú
The Master, 22.5.2014 18:53   reagovat
Doctor Who je Doctor Who, proto by se to mělo jmenovat Doctor Who :D
Flippy, 21.5.2014 22:26   reagovat
Rozhodně Doctor Who. Některé názvy prostě překlad nepotřebují (Jindra Hrnčíř :D ). Navíc budou moct použít na obálce oficiální logo, které všichni poznají.
I ti, co to znají jen z televize, tento oficiální název vídají na začátku každé episody. Doktor who je podle mě pořád lepší než Pán času, ale to "k" je tam hodně proti srsti.
Zarwan, 21.5.2014 22:20   reagovat
Doktor Who... Jasně. A budou také Hladové Games? Pán Rings? Letopisy of Narnia? Stopařův Guide? Nemyslím si. Hlasoval jsem pro Doctor Who, s Pánem Času bych se po pár sklenkách vyrovnal, ale tuhle mutaci prosím nebrat.
ESESEL, 21.5.2014 20:50   reagovat
To je úplně jedno, jestli to ČT a AXN pojmenovali Pán Času. Každý, kdo má oči, tam to Doctor Who vidí. Každý, kdo by zvažoval koupi knihy, ten seriál zná alespoň tolik, aby to poznal.
Adam Herma, 21.5.2014 19:35   reagovat
Ok, ale tady neuvažuješ nad tím, že nějaký laik jde po knihkupectví a tam uvidí nápis Doctor Who, tak to asi přejde. Ale když uvidí Pán Času, tak ho to logicky zaujme spíše otevře knížku a stane se o fanouška více. Nemusí přece tu knihu kupovat jen někdo, kdo zná původní seriál.

Jinak souhlas s ostatním DoKtor Who je nejhorší
Jirin, 21.5.2014 22:32   reagovat
Přesně tak :-)
Unknow, 21.5.2014 19:39   reagovat
Po pravdě to Doktor Who je strašný... ta kombinace čj a aj je divná. Nejlepší je Doctor Who (a snad i ti, co to znají z televize - částečně mezi ně patřím - si museli všimnout, že v originále se to tak jmenuje)
Unknow, 21.5.2014 19:29   reagovat
Registrovat se mi nechce, takže hlasovat nemůžu. Sic mi přijde asi nejlepší taky Doctor Who, tak bych hlasoval pro Pán Času a to z toho důvodu, že prostě jak AXN, tak ČT používá tenhle název. Přichází mi tak nejlogičtější zvolit i zde stejný název, protože mj. méně znalým (které nesledují originál a znají to jen z cz televizí apod) to asi jen tak nedojde.
Jirin, 21.5.2014 19:11   reagovat
Můžeš se přihlásit přes Facebook, Twitter a Google+.
To by snad mělo pustit k anketě.
Blackthunder, 21.5.2014 19:16   reagovat
Když se zkusím přihlásit přes Google, tak mi to napíše toto:

400. That’s an error.

Error: redirect_uri_mismatch

Application: Doctorwho.cz

You can email the developer of this application at: jan.langer@gmail.com

The redirect URI in the request: www.doctorwho.cz/sign… did not match a registered redirect URI
NoMouse, 22.5.2014 00:06   reagovat

Pro komentování se prosím přihlašte.


Aktuální epizoda

Poslední titulky

Legend of the Sea Devils
  • Stav překladu: 1% (18.4. 11:04)
  • Pomalu začínám asi to bude trvat dlouho
  • Autor: Blackthunder
  • …p.iP.WEB-DL.AAC2.0.H.264-TVLAMERS

Nejnovější komentáře

Doporučujeme