Přejít na obsah

Navigace

Speciál k 60. výročí
Doktor se vrátí...
07x14 - The Name Of The Doctor
odvysíláno 30. 10. 2014

Zemřel Nicholas Courtney

ilustrační obrázek

 

Včera 22. února 2011 zemřel v 81 letech herec Nicholas Courtney, známý jako Alistair Gordon Lethbridge-Stewart nebo také prostě jako Brigadýr.

 

Nicholas Courtney, celým jménem William Nicholas Stone Courtney, se narodil 16. prosince 1929 v Káhiře v Egyptě. 18 měsíců sloužil v Britské armádě a následně se přidal k Webber Douglas Academy of Dramatic Art (Akademie dramatického úmění Webbera Douglase). Po dvou letech začal hrát v divadle v Northamptonu. Odsud se později přestěhoval do Londýna. Objevil se v několika kultovních seriálech jako The Avengers (1962, 1967), The Champions (1968) či Randall and Hopkirk (Deceased) (1969).

 

 

V Doctorovi Who se poprvé objevil v roce 1965 v příběhu prvního Doctora (William Hartnell) The Daleks' Master Plan (Mistrovský Plán Daleků) avšak nikoliv jako Brigadýr, ale jako Agent Vesmírné Bezpečnosti Bret Vyon. Režisérovi Douglasu Camfieldovi se jeho herecký výkon natolik líbil, že jakmile se v roce 1968 dostal k natáčení příběhu 2. Doctora (Patrick Troughton) The Web of Fear (Síť strachu) obsadil Courtneyho jako kapitána Knighta. Avšak jakmile se David Langton vzdal role plukovníka Lethbridge-Stewarta kvůli jiné roli, Camfield pře-obsadil kapitána Knighta a roli budoucího Brigadýra získal Courtney.

 

Postava Lethbridge-Stewarta se znovu objevila v příběhu The Invasion (Invaze), kde již získal svou hodnost Brigadýra a velel organizaci, která měla chránit Zemi před mimozemskou invazí. Tato organizace je již dobře známá jako UNIT. Brigadýr i UNIT se vrátili s příchodem 3 Doctora v příběhu Spearhead from Space (Vůdce z vesmíru). Následně se objevil v 15 dalších příběhích po boku 3 Doctora (Jon Pertwee) a následně i ve dvou příbězích 4 Doctora (Tom Baker). Následně odešel z UNIT do důchodu a stal se učitelem matematiky v Brendonově veřejné škole, to bylo v příběhu 5. Doctora (Peter Davison) Mawdryn Undead (Nemrtvý Mawdryn). Následně se Brigadýr znovu shledal s 2. Doctorem v příběhu Five Doctors (Pět Doktorů) v roce 1983.

Následně se Brigadýr (naposledy v Doctorovi Who) se objevil v příběhu 7. Doctora (Sylvester McCoy) Battlefield (Bojiště) ve kterém se na krátký čas vrátil k práci v UNIT, aby pomohl Brigadýrce Winifred Bambera. To bylo naposledy, co jsme ho mohli vidět na obrazovkách, tedy skoro naposledy. Brigadýrův život pokračoval dál ve spoustě knih, komisech a audio-příbězích avšak stalo se mu tolik, že to nebudu teď vypisovat.

Naposledy se na obrazovce objevil ve finále 2. řady The Sarah Jane Adventures v příběhu Enemy of the Bane, kde pomohl Sarah Jane. Následně jsme o něm mohli slyšet, že je stále na misi pro UNIT v Peru.

 

Brigadýrova Smrt

V knize The King of Terror (Král Teroru) se dozvídáme, že Brigadýr zemřel někdy kolem roku 2050 (umírající v přibližném věku 120 let). A v povídce The Gift ze série Short Trips (Krátkých cest), se dozvídáme, že jeho pohřbu se zúčastnili všechny Doctorovy inkarnace.

 

Tímto se loučíme jak s Nicholasem Courtneym tak s jeho úžasným Sirem „Brigadýrem“ Alistairem Gordonem Lethbridge-Stewartem. Čest jejich památce, nechť oba odpočívají v pokoji.


23.2.2011 02:46   Různé   Blackthunder

3 komentáře

O_O :'(, nejlepsi po harrym no
JACOBcz, 1.3.2011 08:00   reagovat
Čest jeho památce.
Hellboy, 23.2.2011 16:47   reagovat
Škoda ho, najlepšia vedľajšia postava v DW classic. Teda aspoň pre mňa.
mato, 23.2.2011 12:10   reagovat

Pro komentování se prosím přihlašte.


Aktuální epizoda

Poslední titulky

Legend of the Sea Devils
  • Stav překladu: 1% (18.4. 11:04)
  • Pomalu začínám asi to bude trvat dlouho
  • Autor: Blackthunder
  • …p.iP.WEB-DL.AAC2.0.H.264-TVLAMERS

Nejnovější komentáře

Doporučujeme