Přejít na obsah

Navigace

Speciál k 60. výročí
Doktor se vrátí...
07x14 - The Name Of The Doctor
odvysíláno 30. 10. 2014

The Kill the Moon - poepizodní diskuze

ilustrační obrázek

Už víte, co máte dělat :)


4.10.2014 22:10   Diskuze   Blackthunder

147 komentářů

Ještě se hci vrátit k diskuzi abych řekl že moffat začíná dost slušně popírat davisovské příběhy spoměnme si na vody marzu "prej přestali lítat do vesmíru no to určitě :D " kldyž v ten stejný rok byla expedice na Mars hmm k zamyšlení moffate
vojza, 20.10.2014 16:38   reagovat
Tak jsem před chvilkou vykoukla z okna... a zjistila jsem, že pohled na vycházející Měsíc pro mě získal zcela nový rozměr. Můžeme se tu dohadovat, že to z vědeckého hlediska nedává smysl a vůbec - ale ta představa, že na obloze svítí obří vajíčko...! :)
Tessuna, 9.10.2014 20:25   reagovat
Já myslím, že záměr autorů byl jasný. Nejde o to, jestli se volba Clary týkala jí, nebo jestli se ta volba týkala lidí jako rasy. Jde o to, že jí v tom Doctor nechal. A to ne v tom smyslu, že by měl rozhodnout za ní. Ale v tom smyslu, že přeci by nebyl žádný problém skočit do budoucnosti a mrknout se, co se stane, když se ten tvor vylíhne.

A tak tady máme Doctora se strojem času. V případě, že by se vylíhnul a zbytky měsíce (nebo tvor sám) by zahubili miliony lidí, asi by nezbývalo nic jiného, než ho "utratit", resp. pak by asi opravdu bylo na zvážení Clary, zda by případný rozsah škod na zemi byl natolik velký, že by stálo za to zabít jedinečnou bytost ve vesmíru, nebo zda by "obětovala lidi", aby tento tvor mohl dál žít. Těžké rozhodnutí, ale bylo by na místě od ní, jako od člověka.
No a kdyby se nic nestalo (což se nakonec ukázalo), nebylo by o čem rozhodovat.

Jenže Doctor se na ní vykašlal, zmizel si a nechal Claru úplně zbytečně rozhodovat, jestli utratit jedinečnou bytost, nebo riskovat miliony lidí. Přitom Doctor měl celou dobu odpověď. Proto byla tak naštvaná, tomu všemu jí vystavil úplně zbytečně, skoro to vypadalo, jako by jí snad zkoušel. PŘITOM ÚPLNĚ ZBYTEČNĚ. Clara to chápe jako zradu a kašle na Doctora.
Nedivím se jí.
Elektronicky.Otisk, 9.10.2014 12:51   reagovat
Děkuju.

A ani nejde o to cestování časem, to bych jim i zbaštil, že to nějak timey wimey nelze, ale mohl dělat něco v přítomnosti, třeba rozbor povrchu měsíce, aby zjistil, co se s ním stane po vylíhnutí. Prostě shánět data, na nichž by se dalo volit.

A i kdyby nešlo ani to, tak tam prostě mohl zůstat a podpořit ji. Protože to musí být super pocit, když stojíte před jedním z nejdůležitějších rozhodnutí v životě a nejlepší přítel prohlásí: "Tak si to tu vyřeš," a odhopká si do TARDIS, pravděpodobně na výlet do Skotska...
ESESEL, 9.10.2014 19:22   reagovat
a) Nezapomínáme, že hovoříme o různých inkarnacích Doktora? A že tyto NEJSOU jednou osobou? A Clara A není totožná s Clarou B?

b) Obávám se, že přijmout argumentaci předchozími inkarnacemi, zachránil Doktor Zemi a Lidstvo za svou kariéru už tolikrát (a s tím tedy přímo i nepřímo samu Claru), že je jen slušné rozhodnout si občas o své budoucnosti sami. A ani Stodola na věci nic nemění. Těch čárek má Doktor na své straně nepoměrně víc.

c) Proč se rozhodl právě teď? Možná proto, že o epizodu dříve dostal vynadáno, že se chová k lidem povýšenecky a rozhoduje za ně? Jo, to jméno Doktor je vážně příhodné. Než nás začnou bolet zuby, také jsou všichni zubaři jen vydřiduši a darmožroutové...

d) Clara na Měsíci možná z jiného času je, ale nestalo-li se nic nepředvídatelného, je Clara z roku 2049 na planetě Zemi a je jí něco přes padesát. Fakt se ta volba Clary netýkala?!
bublifuk, 9.10.2014 01:43   reagovat
a) Sice nejsou stejnou osobou, ale na nejvetsi rozhodnuti svyho zivota si dozajista pamatuje a pokud je tak odlisnou osobou tak se mel Clary zbavit nejakym rozumnejsim zpusobem a kratce po regeneraci.

b) Zemi sice uz zachranil tolikrat ze to uz ani neni vtipny takze se da s uspechem pochybovat ze vubec mame nejakou vlastni vuli, ale kdyby prislo na scitani tak si vysledkem jistej nejsem protoze zrovna Clara mu zachranuje krk celej jeho zivot aniz o tom vedel a ma z toho akorat ovladani dveri Tardis na lusknuti.

c) No to je pravda ale zpusob jakym se zde zachoval mi prave prijde povyseneckej a manipulativni (to je to co mi tak vadi)

d) To je pravda, ale lidi vetsinou takhle dopredu nemyslej a reknou si to bude az za dvacet let to ted nebudu resit.

BTW: Kdo vi kolik je Clare vlastne let, kolik jich prozila mimo zemi.Aby ji ve 40 nebylo vlastne 60.


No kdyz to shrnu tak tvurci zacinaj vymejslet hovadiny, aby se neco delo a mozna ze se chtej Clary zbavit nebo je soucasti pribehu ze zacina pomalu blbnout Doktor a ze Valeyard se blizi.
Uvidime.
Hellraiser, 9.10.2014 04:54   reagovat
C) Ale tak opravdu povýšenecký doktor tu nebyl od šestky (devítka má pár momentů) a manipulativní nebyl od sedmičky, takže já si libuju :D.
Xaverius, 11.10.2014 16:00   reagovat
No, zbavit se měl Clary především Moffat. Doktor se jí zbavit nesnaží. To ona má furt nějaký problém. Když jí doktor někde nechce, tak ji tam prostě nebere.

Tohle celé do příběhu zanesl oním nesmyslným Impossible Girl Moffat. Takhle je největším Clařiným problémem to, že už Doktor není "Mladej a sexy", ale starej chlap co z ní není hin a není od rána do večera fascinován její nepostradatelností. Do jisté míry chápu. Taky by mne štvalo, kdyby se nějaká sexy baba po níž pálím přes noc změnila v šedesátnici a já si musel zachovat morální profil tvářením se, že mi to nevadí.

No, přijmu-li tvůj argument že vlastně Clara celé své životy všech impossible girls zachraňuje Doktora... Má z toho možná tolik, že jí Doktor na oplátku nesčetněkrát zachránil Zemi a Lidstvo a tedy vůbec možnost, že se Clara narodila ;-) Takže nikoliv jen louskání prsty ;-) A proč tedy TATO Clara tak hysterčí, když jiná Clara jindy jinde pomáhá Doktorům, kteří o ní ani nevědí a jsou povahově možná ještě extravagantnější než tento? ;-) Kde se v ostatních Clarách bere ta Impossible Girl a v téhle je jen "Nešťastná malá učitelka"?

Atd atd... Tahle debata nemá smysl. Problém ale není ani Clara ani Doktor, ale Moffat. Vytvořil nefunkční pár. Co si mohla dovolit Donna k Desátému, to u Clary ke Dvanáctému prostě nefunguje.
bublifuk, 9.10.2014 12:17   reagovat
až na to, že klára už není impossible girl protože jí doktor zachránil. Chce to víc koukat než žvanit. ;-)
impe, 11.10.2014 10:01   reagovat
Kde stáhnu díly?
Matyáš Tušil, 8.10.2014 21:18   reagovat
Thepiratebay.com
DeSup, 8.10.2014 21:21   reagovat
Tenhle dil jsem videl be titulku takze mi mozna neco uniklo.

Mel jsem za to ze Clara mela ten proslov k vladam na zemi a ne k jednotlivejm lidem.Jinak doufam ze divaky pouze nezatezovali jejim dlouhym a srdceryvnym proslovem, kde to vsechno dopodrobna vysvetlila, protoze jinak bych ji jako odpoved dal objednavku na gulas se sesti.

Jinak k tomu moralnimu dilema - chapu ze nektere veci si musime rozhodnout sami, ale pak tam nemela co delat ani Clara pac je z jinyho casu a v podstate ji to muze bejt jedno.
Ale to podstatny je ze kdyz stal Doktor pred volbou stisknuti velkyho cervenyho tlacitka ona tam byla a radila mu jako pritel.Kdyz pred tou volbou stala Clara on tam nebyl.K cemu je pritel co se na tebe vy*ere v momente kdy ho doopravdy potrebujes?
Jinak hlaska ze mu flakne takovou az zregeneruje mi mluvi primo z duse.

A ta mala holka ze me asi jeste udela rasistu a pedofoba.
Hellraiser, 7.10.2014 23:58   reagovat
Přesně tak. Navíc Clara je Dívka, která Doktorovi neustále zachraňuje *rdel. Proč se Doktor najednou rozhodl, že se musí chovat jako hrdinka tady a teď, nedává smysl. Jako dokaž, že to vyřešiš, a já se rozhodnu, jestli jsi dost dobrá. Jako chápu, že k tomu Doktora vedly dobré důvdy (nebo si to aspoň myslel), ale bylo to blahoskloné a vůbec ne přátelské.
A to ani nemluvím o tom, že ji opustil tváří v tvář jisté smrti. Takovému stresu opravdu nevystavujete nékoho, o kom smýšlíte jako o příteli.
Ale je dobře, že se to stalo, poštěkali se a Clara se asi bude moct pohnout ze své fascinace Doktorem do normálního života - nebo zjistí, že bez něj nemůže žít, to je už na ní. A na Doktorovi, pochopitelně.
alexis, 8.10.2014 20:43   reagovat
Právě tady vyplaval už názor, zda-li si Doktor nechtěl porovnat Claru s Amy, jelikož podobná situace byla v díle "Nestvůra v podpalubí".
Ewe, 8.10.2014 23:18   reagovat
Vždyť to tam bylo jasně řečeno proč...Doktor musel nechat rozhodnutí na lidech jako jejich důležitou volbu...vždyť jedenáctý taky nechal vyjednávat se Siluriany lidi, protože se oni museli rozhodnout.
naheCZ, 8.10.2014 18:27   reagovat
1) Měsíc jako mimozemské vejce? Proč ne! 2) Zničit možné ohrožení? Neztratím ještě víc? 3) Doktor nepomáhá? Asi tuší, že tak velký malér zřejmě nehrozí a lidi si můžou poradit po svém. P.S. Já bych z Clařina hlášení nepochopila ani slovo - i v tom krátkém čase mohla mnohem jasněji říct, že Měsíc je vejce, z něhož se právě něco klube a že je třeba vyřešit co s tím. 3) Naštvaná Clara? Zná Doktora už dost dlouho na to, aby se nenechala vyprovokovat jeho mimozemsky/nelidským způsobem uvažování. ... Já osobně si myslím, že v určitých situacích Doktorovi ten jeho nadhled až odstup umožňuje být lepším člověkem než jsou rodilí pozemšťani, kteří bývají zacyklení v předsucích a vzorcích chování předávaných z generace na generaci.
Isognomostom, 7.10.2014 22:06   reagovat
Podpis a razítko. Nakonec - když se opravdu zamyslíme nad Dvanáctkou, kdy se zachoval opravdu šokujícím chladným způsobem? Překvapivě mě napadá jen ten voják v Dalekovi (co už byl stejně mrtvý). V první epizodě soucítí s opuštěným Dinosaurem víc než celá Clara, do likvidace vojenského robota ani Claru zatahovat nechtěl (kdyby mu to nepokazil Danny), naopak byl nadšený z toho, že má Clara přítele (byť si myslel, že toho s motýlkem). Zatímco se Clara chová ke Courtney jako učitelka, Doktor s ní jedná jako s parťákem. Někdy drsně, ale bez přetvařování se a lhaní. V časové loupeži to celé podnikl jenom proto, aby zachránil dva tvory, z nichž jeden měl přitom na svědomí z donucení spousty životů. A své parťáky v akci navíc zachraňoval, nikoliv dezintegroval. I jeho reakce po zjištění podstaty Měsíce byla jasná - chci zachránit Měsíc. Chci zachránit lidstvo. Já chápu, že tohle rozhodování za sebe odmítl. V Robinu Hoodovi byl také velmi lidský, byť jinak.
V hlubokém nádechu Claru opustil? Aby se mohl vrátit a zachránit ji. Asi lepší než charakterně zemřít ve dvou.
12. Doktor je mnohem soucitnější a lidštější, než dává na jevo. To jenom Danny a hlavně Clara mají furt nějaké kecy. Protože není sentimentální. Protože nemá trpělivost s bulíkováním hromady cituplných keců. I tomu Dannymu pomohl před jeho strašidlem... Když mu Clara uděá nesmyslnou scénu, zachová se líp, než většina ješitných lidí, která by si to líbit nenechala. A hlavně o sobě sám pochybuje. Ve skutečnosti je nejlidštější ten, kdo má pochyby. Ne dogmatická Clara, pasující sebe samu za Doktorovo svědomí a ethalon morálky a pravdy.
bublifuk, 8.10.2014 13:48   reagovat
Jedno z nejlepších vyjádření, které se tu objevilo. Díky ti za něj.
Kay, 8.10.2014 23:21   reagovat
"Když se opravdu zamyslíme nad Dvanáctkou, kdy se zachoval opravdu šokujícím chladným způsobem? Překvapivě mě napadá jen ten voják v Dalekovi (co už byl stejně mrtvý)."

Chápala bych i tuhle chladnou chvíli - měl ho Doktor nechat na poslední chvíli ještě víc zpanikařit? Spíš toho voják svým vlastním klidem aspoň na chvilku uklidnil, což se cení. Dost na tom, že se pak do Doktora pustily tři právem šokované ženské, na které byl taky drsný, ale někdy to jediné funguje. Což předvedl hned na začátku epizody famozním proslovem k zoufale-smutně-naštvané Blue.
Isognomostom, 8.10.2014 21:28   reagovat
Dobře napsané, souhlasím.
KikiV, 8.10.2014 13:22   reagovat
Tak jo.Hodně divný díl.Nelíbil se mi v mnoha ohledech a celkový dojem je 4/10 ale hodnotím jen se srovnáním s dalšími doktory jinak by to bylo asi 5,5 /10
vojza, 7.10.2014 18:23   reagovat
Kdybych si z hlavy vyndal mozek a koukal na tu epizodu bez něj tak by se mi asi dost líbila. Ale páč to nemůžu udělat a u Doktora musím nad věcmi přemýšlet moje hodnocení bude dost nízké. Že to bylo přitažený za vlasy by mi ani nevadilo ale že to ani nedávalo ve spoustě věcech smysl a na seriál to mělo nulový dopad (snad kromě scény kdy Clara poslala Doktora někam) shazuje tuto epizodu do vod Doktorovského průměru. Zatím jednoznačně nejhorší epizoda 8. série kterou hážu do jednoho pytle s The Idiot's Lantern nebo Love & Monsters.

5,5/10
Carmack187, 6.10.2014 22:21   reagovat
Srovnání s Idiots Lantern sedí, ale díl Love&Monsters byl mnohem lepší.
Isognomostom, 7.10.2014 21:24   reagovat
Podle tebe. =D Dobře dej si tam místo toho Night Terrors. =)
Carmack187, 8.10.2014 15:59   reagovat
Abych tady přispěla taky něčím jiným, než žárovkovým referendem a Clařinou hysterií-co říkáte na Doctorovu zmínku, že možná bude regenerovat forever(!)To je divné, ne? Znamená to tedy, že mu Time Lordi poslali víc než standartní 12-ti regenerační balíček? Jinak mě stačí málo ke štěstí. Jsem s dílem spokojená. Představa, že Měsíc je vajíčko nějakého mimozemštana je natolik bizardní a surreálná, že se tím budu bavit ještě dlouho, ne-li pořád :) Když se podívám na oblohu ,,a hele vajíčko vyšlo!" :D
KikiV, 6.10.2014 21:59   reagovat
Tak dává to smysl. Doctor dostal od lidí nový regenerační cyklus a vlastně si teď asi on sám není jistý tím, jak to funguje, protože se to ještě nikomu nikdy nestalo. Má znova 12 regenerací? Nebo se teď může regenerovat věčně (tedy - dostal nový cyklus, nebo jen Timelordi prolomili pravidlo 12ti regenerací?) Není to jasné, bude to na autorech budoucích příběhů o Doctorovi.
Elektronicky.Otisk, 9.10.2014 12:28   reagovat
No možno až na to,že si zabudla že Páni času môžu regenerovať 13krát,je to v pohode;)
Peatres, 7.10.2014 07:58   reagovat
Páni času regenerujú len 12 krát, ale prežívajú 13 životov.
TheAnonym035, 7.10.2014 16:42   reagovat
Ke konci proslovu řekl něco že pak zemře ale bude to trvat déle než ho zabíjí
Flippy, 6.10.2014 22:22   reagovat
To není pravda. Pusť si to znovu. Říká tam, že si není jistý jestli nebude regenerovat věčně.
KikiV, 6.10.2014 22:45   reagovat
Mne to znelo skôr ako bluf plný sarkazmu.
bloy, 6.10.2014 23:07   reagovat
Já jsem udiven že to někomu znělo jinak. Doktor byl v tu chvíli zhnusený a z té řeči jen kapala zášť a sarkazmus :D.

Krom toho to není poprvé, co plácá blbosti o regeneracích.
Xaverius, 11.10.2014 16:03   reagovat
Opravdu bych se po tom díle nedivil, kdyby záhadná Missy byla Clara. Moffat je schopněj čehokoliv..
cjmafia, 6.10.2014 21:41   reagovat
No, podle toho, jak ji Courtney pořád oslovuje ("Miss") mi to připadá jako jedna z nejpravděpodobnějších teorií. To, že Doktora vnímá (vnímala) jako boyfrienda by taky odpovídalo.
Zarwan, 8.10.2014 15:05   reagovat
Jednoznačně (zatím) nejhorší díl osmé série - vadilo mi na něm prakticky všechno, kromě Capaldiho, který však moc prostoru nedostal. Když pominu béčkové zpracování (které sice k DW patří, ale tady překonalo všechny meze) a děravý céčkový příběh, největší problém představuje neskutečně otravná "African British" studentka a bohužel i Clara, kterou se nám patrně scénáristé snaží zprotivit, aby mohla seriál "v klidu" (bez většího nářku fanoušků) opustit. Nemůžu nepřipomenout ani Mr. Pinka a jeho nářky nad službou v britské armádě, která (a vlastně jakákoli armáda) je podle současných tvůrců DW asi větší zlo než Dalekové a Sontarani dohromady - co by na to řekl Brigadier Lethbridge-Stewart nebo Winston Churchill? Škoda, Capaldiho Doctor má pro mě sice pořád potenciál, ale místo jeho temné a mnohem uvěřitelnější stránky tahle série akcentuje trapně moralistická témata a zoufalé vedlejší postavy...
Mossback, 6.10.2014 21:16   reagovat
Souhlasím s tebou a hlavně s tou narážkou na armádu. V nových sériích Doktora se UNIT bere jako zlo, i když v ní Doktor sám dlouhou dobu pracoval jako vědecký poradce.

To Clařino chování mi taky přijde dost hloupé a co se týče Courtney... tak doufám že ze seriálu zmizí tak rychle, jak se v něm objevila.
Jakzie, 6.10.2014 22:04   reagovat
Na podruhé zhlédnutí jsem sice objevil více podivností, než by bylo dobré, i tak se ale Kill the Moon v (pro mě) výborné 34. řadě neztratí.
KapsaDan, 6.10.2014 21:03   reagovat
Nein, nein, NEIN!!! Koukal jsem na to znova a přehodnotil jsem z nejhoršího dílu série na nejhorší díl DW co jsem, kdy viděl.. Dokonce i End of Time je lepší.. Dělat z věrných fanoušků deme.nty mi přijde nehorázně sprostý.. Čekaj, že přehlédneme ty nehorázné nesmysly (přibírání hmoty z ničeho, nebo to, že tato událost nemá absolutně ŽÁDNEJ dopad na dějiny a taky to, že to prostě museli nacpat k Zemi..) a ze scifi dělaj fantasy. Čekaj, že si zapláčeme nad vztahem Clary a Doctora a že se zamyslíme nad morální whatever věcí.. Nejpitomější díl všech dob. Jo a toho transexuálního černouška už by mohli dát pryč.
DeSup, 6.10.2014 20:25   reagovat
Víš jak funguje vejce? Vhodnými pevně/křehkými obaly je obalený malinký málobuněčný zárodek spolu s vyživovací hmotou (žloutek+bílek). Těch pár buněk, ketré čerpají hmotu a energii ze zásobních látek, se postupně přemění v kuře, želvičku či cokoli jiného... a obal se kupodivu nezvětšuje, dokud nepraskne při líhnutí...
Isognomostom, 7.10.2014 21:43   reagovat
Tak si zkus zvážit vejce po snesení a před vylíhnutím - hmotnost musí být stejná. Vyživovací hmota vejce se promění v hmotu kuřete. Měsíc nemohl nabrat hmotu z ničeho, když krouží ve vzduchoprázdnu.
Alf, 8.10.2014 08:47   reagovat
Děkuji :) neměl jsem chuť to vysvětlovat a ty jsi to naštěstí udělal za mě :))
DeSup, 8.10.2014 18:33   reagovat
zaměřila jsem se na obal a nepostřehla tu hmotnost... tak příště budu dávat větší pozor :-)
Isognomostom, 8.10.2014 21:12   reagovat
OK, uznávám :-)
Isognomostom, 8.10.2014 21:08   reagovat
Tajne som dúfal že z toho bude korytnačka zo slonmi na chrbte. Krásne by tam zapracovali Zemeplochu. A raz by sa Doktor mohol stretnúť s Mrakoplašom
Ouliere, 6.10.2014 19:34   reagovat
Jé, to by bylo něco! :) Už dlouho si říkám, že Zeměplocha a Doctor Who mají hodně společného. Mně by například zvlášť pobavilo setkání Doktora s Lu-Tzem nebo Lobsangem ;) A Clara by si nejspíš výborně rozuměla se Zuzanou Stohelitskou...
Tessuna, 6.10.2014 22:47   reagovat
Za mě tento díl nebyl nic moc, oceňuji sice hlubší myšlenku etického dilematu, ale ten zbytek už nebyl takový, aby mě to nějak nadchlo.
Když bych vzala v potaz samotné rozhodnutí lidstva, nedivím se, že to zhaslo, jen mi to nedává smysl. Za 40 min. by se celý svět, tedy všechny světové vlády, rozhodl zhasnout, jenom polovinu času z toho by proseděli svoláváním příslušných lidí k hlasování, nehledě na rozdílná časová pásma, museli by být vzhůru všude, všechny svolat, projednat a odhlasovat, což by určitě trvalo déle než 40 min. a to nepočítám už jen to, jak tu zprávu rozšířit, Clara ji sice poslala, ale kam, neřekla bych, že se najednou všechny televize přepnuly a začaly vysílat její zprávu, plus to, že ne každý umí anglicky, většina sice ano, nebo alespoň částečně, ale chtěla bych vidět, jak v třeba v Brazílii nebo Číně úplně všichni rozumí, navíc ji podle mě vyslala pouze do střediska, odkud byl raketoplán, takže už jenom jednání o tom, jestli to vypustit ven mezi lidi a následné dorozumění se s dalšími státy by trvalo celkem dlouho. Celkem pochybuji, že většina lidí věděla, o co jde, podle ně to pro ně byl hlavně výpadek proudu, řekla bych, že je totiž mnohem snazší odpojit elektriku úplně v celém širším okruhu, než nechat lidi samostatně hlasovat, zvlášť když ani nemluvím o tom, že by stejně museli vypnout světla na všech ulicích, aby hlasování lidí bylo vůbec patrné, takže ano, elektrárny to ovládat musely.
Další věc je ta, že mi přijde zvláštní, že během cca. 25 let Měsíc o tolik přibral, když je tam to vajíčko tedy 4 miliardy let, tak pak 25 nemůže hrát tak velkou roli, prostě nemůže, nehledě na to, že to, že by se lidi v roce 2041 (nebo jaký to byl rok) už nezajímali o vesmír, je upřímně velmi nepravděpodobné, vesmír je v podstatě jedna z nejúžasnějších a nejfantastičtějších věcí, má toho v sobě tolik, je tak velký, že není možné, aby se o něj kdykoli lidstvo přestalo zajímat, vždy se najde dost lidí na to, aby vědy spojené s vesmírem a celkově jeho objevování pokračovaly a rozvíjely se. Uznávám, že samotný nápad toho, že Měsíc je vajíčko je moc hezký, ale už v téhle době je dost monitorován, takže kdyby měl být vajíčkem, tak by si toho lidé všimli, zvlášť když vezmu v potaz ty pavouky, musejí tam být už od začátku a lidi hledají život, takže kdyby tam nějaký byl, byť pouze ve formě těch pavouků, tak bychom o tom věděli už teď, nehledě na to, že absolutně nechápu, jak něco tak velkého může být jednobuněčné, no vlastně bakterie jsou prokaryotické, jak může být pavouk prokaryotický?
A další věc, celá tahle situace a rozhodování vůbec nemuselo být, přeci jen, Doktor má k dispozici celý čas a prostor, aby zjistil, jestli to je, či není nebezpečné. Někde v celém čase a prostoru musí být něco, co by to dokázalo identifikovat, nebo alespoň odhadnout, co to bude, až to bude. A už vůbec se mi nezdá, že by si Doktor do teď nevšiml, že Měsíc není Měsíc, natož že by si někdy v budoucnosti, ve které byl, nevšiml, že Měsíc se změnil, to se mi opravdu nezdá.
Co se týče morálního dilematu, otázka, která tu je položená je úžasná, ale už tu byla tolikrát probrána, že nemá cenu, abych se tu s tím znovu vypisovala, jako x jiných přede mnou, navíc když vezmu v potaz, co jsem psala o celkovém zhasnutí světa, tak mi to nyní už přijde nesmyslné.
Když se vrátím k dílu jako takovému, moc se mi nelíbil, i když hlavním důvodem bude asi to, že trpím šílenou arachnofobií, takže při každé scéně s pavouky, jsem si obrazovku zakryla a pouze četla titulky, ačkoli musím říct, že mému bratrovi se pavouci velmi líbili a říkal, abych jej citovala: "Ty jsou úplně luxusně hnusný." A také ještě pár vět o tom, jak mi mojí arachnofobii nezávidí, že nevím, o co přicházím a podobně, ale i tak se mi ten díl zase tolik nelíbil. Sama za sebe musím přiznat, že to vidím, jako jeden z nejhorších dílů obnoveného Doktora vůbec, jediné, co jej jakž takž drží, je právě to morální dilema a to, že je zajímavé se zamyslet nad lidmi a nad jejich smýšlením, nicméně k tomu se vracet nehodlám, ačkoli musím podotknout, že i kdyby ta volba byla na každém člověku, tak budu jednou z těch, co zhasne, přeci jen vždyť ani nevím, čím se to živí, nebo jak moc dobré motorické funkce to bude ihned po vylíhnutí mít. Ale i přes to, jak mi tento díl vyloženě nesedl, předčil moje očekávání, čekala jsem mnohem horší, předčilo to mé očekávání už jenom v tom, že to nebylo jen o pavoucích a že to nabídlo tuto otázku.
Sillia, 6.10.2014 17:35   reagovat
Týhle epizodi sem se po traileru dost bál a jak se ukázalo tak oprávněně i když překvapivě kvůli uplně něčemu jinýmu než sem si myslel. Morální dilema opominu i když musim přiznat že souhlasím z názorem že by sme ty atomovky odpálily. Capaldiho mam rád i když pro mě nesahá Mattovi a Tennatovi ani po kotníky nicméně možná to neni z mého pohledu vina Doktora ale Clary od začátku týhle série mi čím dál ti víc přijde že Clara se do světa DW vůbec nehodí, když se podívám zpátky na minulý společnice Doktora tak sou to úžasný postavy přes Amy(pro mě nejlepší společnice ), která Doktorovi bezmezně věří přes Rose, která ho miluje dále Donna, která je chvíli Doktorem až po Marthu která vypráví příběh o ochránci lidstva a najednou se objeví Clara ze začátku skvělá když zachrání jeho časovou linii ale nakonec v nový sérii mi přijde jako by měla jedinej úkol ukazovat jak je Doktor vlastně špatnej, jak je povýšenej, někdo kdo vlastně nedělá nic jinýho než kritizuje a poučuje (trochu přehánim) možná je to tim, že je vlastně učitelka. Pro mě byla tahle epizoda takovym důkazem tohohle já sem nepochopil proc byla vlastně Clara naštvaná, mě přišlo samozřejmé že Doktor chtěl nechat lidstvo ve chvíli kdy bylo na rozcestí, a nehrozila jeho zkáza rozhodnout se samo, on vlastně neměl proč zasahovat on lidstvo chrání ale před zásahy z venčí ne před lidstvem samotným ne před jeho volbami občas ho zachrání když udělá pitomost ale až když ji udělá nezbraňuje již předem. Prostě mi přišlo že celý tenhle díl byl jen proto aby mohla být Clara nasraná.
Adam Plzák, 6.10.2014 17:14   reagovat
Myslím že se snaží o to aby Clara vypíchla to že teď je Doctor trochu temnější postava než byl v obnoveném seriálu do teď... Aletrochu to přepískli a udělali z Clary otravnou nerozhodnou semetriku.. :(
Jinak s tebou ve všem souhlasím.
kokos, 7.10.2014 11:31   reagovat
Vadí mi, že všechno cpou na zem.. Zem už zažila x desítek mimozemských invazí a x desítek pokusů o zničení Země.. A pak se ještě dozvíme, že měsíc nebyl nikdy měsíc.. Připadá mi to už hodně přeplácané.
DeSup, 6.10.2014 07:01   reagovat
No taky si myslím, že mohli vymyslet více mimozemských civilizací a k nim přisuzovat takovýhle přběhy :-) Ale hold je to DW ;-)
Tomík Chlebíčkovej Pilík, 6.10.2014 16:06   reagovat
Zajímavá diskuse, můj názor na tuto epizodu je trochu rozporuplný, sice přinesla zajímavé dilema, ale některé její části jsou zpracovány spíše tristně. Např ta mladá černoška (jméno nevím) - v čem že to měla být tak super výjimečná? rozhodnutí udělala Clara nikoliv ona, spíš se jen vezla na výlet a podařilo se jí záhadně neumřít při velice divném chování fyziky v té komoře. Pavouci (ano můj nick vypovídá že je mám rád, zpracování graficky moc pěkné) jako bakterie? to mi přijde hodně přestřelené, to už spíše žeru ty mechanoidní breberky ze SG univerza. Dále pak ty nevybuchlé hlavice - počítal bych že při vylíhnutí jich stejně část vybuchne na tom "monsterdrakovi" a jiné se odmrští směr Země takže bez obětí a devastace prostředí se to neobejde.

Teď přejdu spíše do polemiky co s tím (politiku a energetiku nechám stranou), kdybych se měl rozhodnout do několika sekund, pravděpodobně by bylo rozhodnuto za mě než bych k rozhodnutí dospěl, vážně si všichni myslíte že byste to zabili? (ano pár jedinců možná ne) při čase 40 minut by nejspíš každý nějaké rozhodnutí udělal, i já bych radši volil variantu se zničením. Šance že by takovýto tvor žral lidi je trochu mimo měřítko, pravděpodobně by nás ani neviděl (fajn že lidi zhasli jen tak mimochodem), ale i tak je to hrozba. Otázka co by si o takovém rozhodnutí pomyslel potenciální mimozemšťan vzhledem a stavbou podobný člověku - tady je nejspíš i důvod proč není žádný spolehlivý zdroj že tu byli či jsou. Buď jim nestojíme za to se ukazovat a ohrozit tím jejich vlastní druh - námi, nebo by naopak přišli a bylo by po nás protože bysme neměli dostatečnou obranu. Jediné řešení je opravdu potkat podobně vyspělý život někdy v daleké budoucnosti kde se budem držet zároveň "v šachu".

Abych se vrátil ke tvoru z Měsíce, ona ani varianta zničit není na 100%, stát se může cokoliv, mohl by to přežít, nebo se zřítit mrtvý přímo na Zem. Život je stále jen o volbě, spousta z nich je špatných, náhodných. No a stále tu jsme, dokud bude tohle nadále trvat, můžeme polemizovat co je, bylo a mohlo by být, kdybych býval udělal to a tamto jinak :)
pavuk, 6.10.2014 02:47   reagovat
Ti co tu píší jak by nechali rozsvíceno, uvědomují si, že tím vyjadřují něco jako
"Nechte to žít vůbec nevadí, že to může zničit lidstvo nehledě na škody způsobené absencí měsíce." Zvláštní je, že by nebyla dostupná žádná technologie schopná zničit cokoliv na měsíci, kromě toho raketoplánu. Kdyby se to stalo zítra tak by USA poslaly raketu s neutronovou hlavicí a žádná morální dilemata.
xym, 6.10.2014 00:36   reagovat
Nijak ji nemiluju - patnáctiletý mazánek, jemuž se opakuje, že je výjimečná, i když do této chvíle nebyla. Ale o to víc mne fascinuje, jak v pohodě s ní Doktor jedná. Clara se k ní naproti tomu chová... jako učitelka.
bublifuk, 6.10.2014 00:34   reagovat
Doktor má možná s teenagery větší soucit, než s "nutnými" dospělými... :D
Kay, 6.10.2014 19:52   reagovat
Máte rádi Courtney, nebo vám přijde otravná ?
xym, 6.10.2014 00:31   reagovat
,,Moffat please do right thing, kill that little bit*h." :D
Metal, 6.10.2014 16:53   reagovat
Prokaryotní pavoukovec ? WTF
xym, 6.10.2014 00:30   reagovat
Jo, jsem biolog, takze tohle mi prislo asi jako nejvetsi hloupost v celem dilu... Jejich zpracovani bylo sice fajn, ale vysvetlit je mohli jinak.
michal, 6.10.2014 12:16   reagovat
takové "The Beast Below" akorát na Měsíci... plus ne příliš využitá atmosféra slabé vedlejší postavy. Pro mě zatím nejhorší díl série (byť v rámci nového doktora pořád patří k těm lepším epizodám (nevěřím, že Capaldi někdy bude mít špatnou epizodu :-) )
jaktichu, 5.10.2014 22:33   reagovat
Jestli jsem Doktora dobře pochopil, tak na konci tvrdí, že se z Courtney, trochu bizardně, stane první prezidentka USA.
Jaktože jako prezidentka, když věděla, co je měsíc zač, nevydala zákaz vozit ty atomovky na měsíc?
ententeak, 5.10.2014 22:25   reagovat
USA ? asi jo, vim že tam něco takovýho mlelo.. co mi na tomhle seriálu vadí je, jak lezou do zadku američanům :-/ .. už jak němčouři a my
Tomík Chlebíčkovej Pilík, 6.10.2014 16:21   reagovat
Já si to vyložil tak, že jako prezidentka (pokud to byla ona) pochopila, že některé věci v čase jsou prostě dané - Musela tam atomovky poslat, protože když byla mladá, tak tam ty atomovky byly a kdyby změnila chod dějin, změnila by svou vlastní budoucnost/přítomnost. Navíc se jich tak alespoň zbavili na Zemi ;-)
bublifuk, 5.10.2014 22:53   reagovat
Tímhle bych chtěla všem diskutujícím moc poděkovat. Už dlouho jsem neviděla tak vášnivou a přesto inteligentní diskuzi nad epizodou nějakého seriálu (a doufám že to není jen špatným výběrem toho, co sleduju :D) nebudu se přidávat ani na jednu stranu řešeného morálního dilema (snad každý má v něčem pravdu) ale příspěvky mě nejen pobavily ale i donutily se zamyslet, takže díky :)epizoda dle mého skromného názoru patřila k těm lepším, které jsme za poslední dobu měli možnost vidět (sice mi trvalo než jsem si zvykla, ale capaldi je jako doktor naprosto úžasný a k těm hláškám není co dodat! z této epizody se (alespoň pro mě) staly naprosto nesmrtelnými a nezapomenutelnými)
zabka, 5.10.2014 21:02   reagovat
Pravda, tohle byla velmi myšlenkotvorná epizoda :) Víc takových dílů, které člověka přimějí zamyslet se...
A to je pak jedno, že finální rozuzlení problému (obří tvor ihned naklade vejce pomalu větší než on...) je na úrovní šípu z Hoodovského dílu :D
Trifi, 6.10.2014 04:21   reagovat
Fakt, že Měsíc byl ve skutečnosti mimozemské vejce považuji za poměrně originální nápad. Na druhou stranu fakt, že tímto vejicem byl právě Měsíc (přičemž Doctor nebo třeba i NASA neměli ani stín podezření) se mi zdá už trošku přitažené za vlasy. Ale budiž, v "Deep Breath" pobíhal po Londýně T-Rex a nikdo ani nepípl. Ale vyřešit absenci starého Měsíce tím, že ono mládě okamžitě snese nový Měsíc mi přišlo už vážně šílené a chabé řešení. Jinak lidské referendum považuji za poměrně přesný tip, jak by reálně proběhlo (neřeším, zda tíha rozhodnutí ležela na politicích, či na jednolitvém lidském individuu). Jinak opět musím pozitivně hodnotit Doctorův přístup, hlavně když se odmítl zapojit do řešení dilematu zda mládě zabít, je to v jeho chování příjemná novinka, konečně přestává lidstvo vodit za ručičku a používá drsnou lásku. Doctorova "věstba" ohledně vývoje lidské budoucnosti mi však přišla naprosto otřesná a hodná vystříhnutí. Epizoda sice oproti předchozím poněkud slabší, ale stále nadprůměrná.
Jesper, 5.10.2014 20:21   reagovat
Po dlouhé době si dovolím zareagovat. A to přímo slovy Desátého (a s prominutím originálně, protože to mám raději ;)): "That´s how I see the universe. Every second I see what is, what was, what could be, what must not. That´s the burden of a Time Lord..."
Glutaeus Maximus, 5.10.2014 22:09   reagovat
Hehe, tvůj nick, to je ale p*del :D
Gomi, 6.10.2014 10:58   reagovat
Dodatečně bych ještě rád vyjádřil nadšení nad Doctorým návrhem, aby byli po přistání na raketoplánu (který mimochodem přistál vážně otřesným způsobem) zastřeleni (včetně určení pořadí), Clařině hlášce o facce, po které Doctor zregeneruje a naději, že Courtney skončí v Nesféře.
Jesper, 5.10.2014 20:28   reagovat
Rád bych ještě podotknul, že to "The" je v názvu stránky docela přebytečné, ale chápu že máte ten whocon a tak, takže odpouštím :D
Zarwan, 5.10.2014 18:55   reagovat
Nějvětší zklamání z celého dílu je to, že po vylíhnutí to kreatura snesla další vejce (wtf? Co zákon o zachování hmoty?)=>takže se vlastně vůbec nic nestalo a tím pádem má ta epizoda nula nula hov.no význam...
DeSup, 5.10.2014 18:53   reagovat
Stalo se toho docela dost už jen mezi Doktorem a Clarou. Navíc zákon zachování hmotnosti tady zůstává neporušen. To druhé vejce mělo hmotnost původního Měsíce, což znamená, že problémy s dopady supertěžkého Měsíce končí odletem té stvůry (která má hmotnost rovnou rozdílu hmotností supertěžkého a normálního Měsíce).
Ne že by to nebyla totální krávovina, ale zrovna z tohohle důvodu to nebylo.
Zarwan, 5.10.2014 18:59   reagovat
A ta nestvůra přibrala z čeho? Jinak prostě jde o to, že jsem čekal něco jako Vody Marsu, že prostě to rozhodnutí změní dějiny.. Vůbec nic se nestalo, v kostce: měsíc se zvětšil-přes noc se dal do pořádku. Jako vážně?
DeSup, 5.10.2014 19:04   reagovat
Tak to ti asi nevysvětlím. Na druhou stranu ve Waters of Mars bys mi asi taky nevysvětlil, kde se z těch lidí vzaly hektolitry vody.
Chápu ale, jak to myslíš. Taky jsem podle trailerů čekal něco na způsob Aliena a ukázalo se, že je to něco úplně jiného.
Na druhou stranu nejsem úplně zklamaný tím, jak to dopadlo. Myslím, že Doktor měl perfektní scény. Ano, bylo to hrozně přeplácené, ale pro mě to byla pořád lehce nadprůměrná epizoda.
Zarwan, 5.10.2014 19:36   reagovat
Tenhle díl mě vyděsil.
Přišlo mi to strašně hrané na psychiku, i když akce s těmi bakteriemi bylo na můj vkus taky dost. Hrozně mě to rozesmutnilo a z Clařina zlostného výlevu jsem byla rozpačitá.
Jinak mě překvapila představa toho, že měsíce je vejce... Nevím, celý tenhle díl byl hrozně zvláštní.
Kay, 5.10.2014 18:17   reagovat
To opsali od Josefa Pecinovského. Tam se ovšem emzák zakuklil pod povrchem Země...
bublifuk, 5.10.2014 21:57   reagovat
Tak tenhle díl se mi moc nelíbil. Sice tam byla spousta referencí na hodně starších epizod a naprosto skvělá hláška: "I'll smack you so hard you'll regenerate", ale jinak nic moc.

To jak se Courtney vznášela mi přišlo trochu hloupé, stejně jako že Doktorův šroubovák už je až moc dobrej. Kdyby třeba k proskenování Měsíce použil Tardis, ale takhle...

A už se těším na Mummy On The Orient Express :)
Jakzie, 5.10.2014 16:40   reagovat
Ještě bych se chtěl vyjádřit k tomu zhasnutí světel. To mělo několik malých nesrovnalostí:

1. Hlasovat mohla jenom polovina planety na které byla právě noc a kterou viděli z Měsíce
2. Většinu světla, které jde vidět z vesmíru, vydává veřejné osvětlení a ne nějaké žárovky v domech.
3. Ten Clařin projev byl hrozně matoucí, takže by nikdo nevěděl co dělat a světla by nakonec zůstala rozsvícena
4. Přece se nemohli dívat v tu dobu na televizi všichni lidé...

A ještě poslední věc: všimli jste si že nejdříve byla na polovině Země noc, ale když tam přistáli s Tardis, byl den?

Zdá se že hodně věcí nedomysleli, a právě proto mi přijde Kill the Moon jako trochu slabší epizoda.
Jakzie, 5.10.2014 16:58   reagovat
Tato napínavá, ze začátku hororová, inteligentní a celkově skvělá epizoda má jednu hroznou nevýhodu. Skoro vůbec není o Doctorovi. Ano, jsem rád, že Moffat udělal z Clary lepší postavu, než byla v sedmé sérii, ale seriál se jmenuje Doctor Who, ne Clara Oswald.
Bakterie jsou udělány skvěle. To, že Courtney málem zemřela bylo děsivé, ale později by to bylo šťastné, protože ta postava je hrozná. Mnohem děsivější byl ale útok na Doctora. To byla snad ta nejděsivější scéna v celém seriálu. Při sledování jsem se nemohl zbavit pocitu, že Matt Smith byl Doctor s epickými momenty, ale Peter Capaldi je epický Doctor. Stále mám ale Matta raději. Vylíhnutí bylo monumentální. Epizoda dostává hodnocení 8/10 kvůli ne-Doctorovi.
Další epizodu si už nedovoluji hodnotit, protože se obvykle spletu.

Metal, 5.10.2014 15:32   reagovat
Jak můžeš říct, že to nebylo o Doktorovi?Tenhle díl byl z většiny právě jenom o něm a jeho vztahu a lásce-despektu k lidstvu;-)
Wanderer, 5.10.2014 20:28   reagovat
Protože to bylo jako: ,,Tady je měsíc, ve skutečnosti je to vejce, hrajte si, ahoj já letím."
Metal, 6.10.2014 16:32   reagovat
Musím povedať, že som celkom prekvapený z pozitívnych reakcií. Táto časť tragicky nesplnila svoj potenciál, scenár bol neuveriteľne rozhádzaný s logickými chybami a chovanie postáv je občas pramálo uveriteľné + pavúci absolútne nevyužitý. Skutočne sa mi zdá, že si Moffat v poslednom čase myslí, že má povinnosť sa zavďačovať tumblr fanúšičkám - samotný tumblr v epizóde, to že skoro všetky odtiaľ neznášajú Claru, tak Moffat zlými scenármi ničí snáď najlepšiu spoločníčku, čo sme tu mali od začiatku renewed... Tiež neviem, čí to bol nápad dať väčší priestor tej malej s chlapským hlasom, ale nebol veľmi šťastný. Zle sa na ňu pozerá, zle sa ju počúva, proste preč s ňou. Aspoň že sa autori aspoň trochu držali krutej reality a verím, že podobné hlasovanie v reálnom živote by nedopadlo inak. Skôr by každý vypínal svetlá ešte rýchlejšie. Tým koniec časti jasne hovorí, že demokracia je na dve veci, keďže Clara urobí aj tak po svojom. Jej odchod a dôvody odchodu boli fajn vysvetlené, Doctor tiež mohol povedať, že tá škrupina neublíži Zemi. Najhoršia časť zo série doteraz, čo zamrzí ak by sme Claru už nemali vidieť. Zo všetkých jej podôb, čo sme doteraz vydali je táto najvydarenejšia.
Johny, 5.10.2014 15:02   reagovat
Definitivně lepší než trailer.
Xaverius, 5.10.2014 14:58   reagovat
Proč mi to připomíná větu "Hej, kdo zhasnul světla?"... :D
Norrora, 5.10.2014 12:39   reagovat
Pro mě tedy rozhodně skvělá epizoda. Jen nechápu, proč by všichni lidé rozhodli zabít Měsíc, ale jinak super.
Narre, 5.10.2014 12:24   reagovat
No, to s tima světlama mi přišlo jediný trapný :-O Jinak ale epizoda ok....
Tomík Chlebíčkovej Pilík, 6.10.2014 16:04   reagovat
Něco mě napadlo: co když Doktor nechal rozhodnutí na Claře (kromě důvodů, které uvedl) i proto, že mu situace připomněla dilema s vesmírnou velrybou z "Beast below" a buď chtěl vědět, zda by se Clara rozhodla podobně jako tehdy Amy, anebo si právě proto byl jistý, že ví, jak se Clara rozhodne?
(Clařina reakce mi ale přišla přirozenější a napadlo mě, že to, že Amy po tom incidentu s velrybou nechtěla Doktora "praštit až by z toho zregeneroval", bylo vlastně divný...)
Tessuna, 5.10.2014 12:05   reagovat
Přesně to mě taky napadlo. Jo, a taky to, že tohle bude ta velryba, která se obětovala :)
čajinka, 5.10.2014 13:12   reagovat
Jj, naprosto souhlasím. Taky si myslím že to byla ta velryba , na které v budoucnosti bylo vybudováno Spojené království. :-)
harison, 6.10.2014 20:05   reagovat
Když zmiňuješ Beast Below, tak mi to připomělo epizodu Girl Who Waited. Obdobná situace, Doktor udělá v podstatě z pohledu jeho spolucestujících dost hroznou věc, ale na Amy to nemá vůbec žádný vliv. Požád je pro ní Doktor dokonalý, žádný zpochybňování. Právě to se mi zdálo na téhle etapě seriálu tak nevěrohodné. Je dobře, že si to tvůrci snad uvědomili a v téhle epizodě nám předkládají normální lidskou reakci, která nějak posouvá vztah mezi dvěma protagonisty.
alexis, 5.10.2014 12:18   reagovat
Nejlepší hláška epizody? "I'll smack you so hard you'll regenerate!" Jinak tu všichni řešíte kraviny...nejde o to, jestli všichni lidi vypli světla...někteří možná ne, ale třeba to za ně udělala obsluha elektráren, trafostanic apod. A hlavně, lidi neměli všechny informace, z Clařina hlášení bych totiž nepochopil souvislosti ani za mák. Spíš mě mrzelo, že tak jednoduše vyřešili tu skořápku...že se sama rozpadla...lepší by bylo, kdyby ji vylíhnutý tvor třeba sežral...jako se to děje v přírodě běžně....
Spiderman, 5.10.2014 10:38   reagovat
Varianta elektráren je možná. ALe nejde o to, jestli by ve skutečné situaci rozhodl někdo za nás. Jde o to, že seriál ukázal, jak by se podle něj lidstvo rozhodlo.
Situace: Stojí člověk s nabitou pistolí a míří na nádrž s těkavou, výbušnou látkou. V tvém pojetí by samotný čin, jestli vystřelí nebo ne byl "kravina", protože třeba má slepé náboje a neví to, třeba nemá zbraň dostatečnou sílu, aby prorazila plášť, třeba přistanou ufoni a přesvědčí ho, aby to nedělal. Tato epizoda nabízí sociální studii jak globální, lidstvo vs. rozhodnutí, tak osobní Doctor, snažící se Cláru vést, ale nečinit rozhodnutí za ní ani za lidstvo a podpořit její individualitu, tak Cláru, kterou blízký přítel hodí coby neplavce do prostřed oceánu s "buď plav, nebo se utop".
Kravinou je naopak řešit postranné věci, jako jsou pavouci na měsíci, nebo to, že rozhodnutí za nás učinili elektrárny :-)
lukin, 5.10.2014 10:52   reagovat
A ještě jedna věc...zkuste se podívat na Clařin monolog jako řadový divák ze Země...je zmatený a podivný...nemluvě o tom, že rozhodování politiků, států a dalších věci nepadá v úvahu...tolik času lidi nemají...jen pár minut na rozhodnutí.
Spiderman, 5.10.2014 11:05   reagovat
Jsi vůbec nepochopil, co píšu...kravina není myšlenka, kterou epizoda probírá (rozhodnutí lidstva), samozřejmě. že by se lidi rozhodli jako v seriálu (pud sebezáchovy, lidi nejsou dokonalí a nebudou). Je kravinou, řešit jiné varianty a dohadovat se nad pointou u sci-fi seriálu, který má sloužit především jako zábava. (Samozřejmě jsem rád i za hlubší myšlenky, ale nemělo by to sklouzávat k diskuzím nad morálně etickými dilematy). Scénáristi prostě nabídli svou variantu (za mě pravdivou) a hotovo.
Spiderman, 5.10.2014 11:02   reagovat
Mě právě Doctor Who oslovil proto, že jako jeden z mála současných sci-fi seriálů se nevyhýbá (nevyhýbal) morálně etickýmým dilematům. Pokud budu chtít bezduchou sci-fi, zajdu si do kina na nějaký blockbuster. Jasně, že díly The Lodger, Unicorn and the Vasp a jim podobné jsou fajn, ale důvodem, proč jsem se začala dívat jsou právě díly typu Waters of Mars, Doctor´s Doughter, Family of Blood a podobně.
alexis, 5.10.2014 11:54   reagovat
Když nad tím tak přemýšlím, tvůj názor mně až tak nepřekvapuje. Spousta dnešních děl fantastiky už není o myšlence, ale o působivém audio-vizuálu, včetně Doctra Who. Na základě toho, co ty vnímáš jako sci-fi je tvůj názor validní. Ale v tomto bodě se snažím o hlubší pohled.
lukin, 5.10.2014 11:09   reagovat
Ale já neříkám, že ta myšlenka je kravina...naopak (např. u děl Roberta Heinleina jsou myšlenky stěžejní). Kravinou je, řešit tu myšlenku v diskuzi, když tvůrci, tak jak ji podávají, na ni odpověď mají. Navíc, dle logiky věci správnou.
Spiderman, 5.10.2014 11:13   reagovat
A i přemýšlení nad vážnými myšlenkami je pro mě druh zábavy (proto miluju epizody jako např. Midnight), nejen audiovizuál a byť třeba trefné vtípky...jen necítím potřebu o těch myšlenkách diskutovat nebo je zpochybňovat.
Spiderman, 5.10.2014 11:19   reagovat
Ale ale, mám velikou radost, že je tu někdo, kdo zná Heinelina. Právě jeho pojetí lidstva pomáhalo stanovit můj názor na tuto epizodu.
Jsou tu však tací, kteří vnímají věco dosti černobíle, a ty chci vyvést z jejich nezničitelné ulity nenapadnutelné morálky, zaslepeného vnímání nedůležitých detailů a ignorování toho, co je na této epizodě skutečně přínosné.
lukin, 5.10.2014 11:18   reagovat
Jo, já tě chápu, jen už jsem tyhle pokusy někoho přesvědčovat dávno vzdal. ;-)
Spiderman, 5.10.2014 11:21   reagovat
Ale já tě pochopil. Ozývám se proto, že není kravinou řešit myšlenky, které sci-fi nabízí. Je to sama podstata fantastiky. Samotná myšlenka, že takové příběhy jsou tu jen pro pobavení je urážlivá a pošlapává práci průkopníků tohoto žánru. :-)
lukin, 5.10.2014 11:05   reagovat
Fascinují mně lidé, kteří v přesvědčení o své morální integritě prohlašují, že by nechali rozsvíceno. Považuji je, a teď říkám: klidně se uražte, za nedospělé a naivní. Netvrdím, že kterékoliv z těchto rozhodnutí je správné nebo oduševnělé, ale považte, je to stejné, jako když si představíte situaci, kdy na někoho Vám známého, nemusí to nutně být člen rodiny nebo nejlepší kamarád, někdo míří zbraní. Spousta z nás si představuje, že by nesobecky kryla druhou osobu vlastním tělem, ale skutečnost je taková, že naše představy o vlastních činech mnohdy nepřežijí setkání s realitou. Já osobně by světla zhasnul a ne pouze kvůli statistice, 1 život versus mnoho miliard, ale také proto, že život, na kterém mi zaleží víc, je život lidstva, ne nějaké obří vesmírné havěti. Druh, který bude klást přežití jiného druhu nad svoje vlastní není vznešený, ale odsouzený k záhubě. Pokud ne takovým rozhodnutím, jako byl v této epizodě, tak podobnými rozhodnutími, kterým by musel eventuélně čelit. Morální dilemma, zda-li zabít nevylíhnutý neznámý organizmus, se musí nutně konfrontovat s milióny lidských dětí a nejen s těmi co dosud spinkají u maminky v bříšku. Mimochodem, to zhasnutí světel jsem čekal, nejedná se ze strany tvůrců této epizody o cynismus, spíš o realismus.
A k samotné epizodě: z osmé řady jednoznačně nejlepší a jakmile ještě projde nějakým duševním přemítáním, předpokládám, že ji zařadím k sci-fisticky nejhodnotnějším epizodám, nejen u Doctora Who.
Roztržka mezi Clarou a Doctorem byla též velmi zajímavá, jelikož plně chápu a souhlasím s oběma stranami.
Na závěr plesám televiznímu štábu, scénáristům a všem, co se na této epizodě podíleli, že vytvořili skutečně chytrou a morálně zapeklitou zápletku, která se na rozdíl od některých (spousty) epizod páté, šesté, sedmé i osmé řady pouze netváří chytře a přitom je v hloubi tak blbá, až to člověka fyzicky bolí.
lukin, 5.10.2014 10:16   reagovat
Máš vskutku inteligentní názor na lidstvo a souhlasím s ním.
Metal, 5.10.2014 15:02   reagovat
Dobře napsáno, skoro mě to přimělo přehodnotit můj názor (a každopádně souhlasím, že morální dilema činí z téhle epizody jednu z nejzajímavějších). Možná uvažuju moc metafyzicky, ale říkám si, co by stalo s lidstvem potom, co společně učinilo tohle racionální rozhodnutí. Mám dojem, že by ho to změnilo, a asi ne k lepšímu. A stejně si myslím, že nedospělých a naivních - neurazila jsem se, ba beru to jako kompliment - lidí je docela dost (vybavila se mi scéna ze Dne nezávislosti, kde lidi stojí na střechách a vítají emzáky, co je přišli zničit, a to i mně připadalo jako pitomost). Takže ta jednoznačná racionalita lidstva mi přijde nepravděpodobná.
Tessuna, 5.10.2014 10:29   reagovat
Racionalita se týká lidského rozhodnutí z hlediska tvůrců seriálu. Rozhodnutí lidstva nemá nic společného s racionalitou, ale s pudem přežít. Aby bylo lidstvo jako druh úspěšné, musí ovlivňovat své prostředí stejně, jako ono ovlivňuje jej. Neznámé prostředí znamená menší sance na přežití. A jestli by nás to změnilo? Jen velmi málo. Člověk nemůže dlouho nenávidět sám sebe za touhu přežít. Za touhu ochránit svou rodinu a své blízké. Měli bychom po takovém rozhodnutí černé svědomí? Ano. Ale pokaždé, když se podíváš na někoho blízkého, někoho milovaného, tak naše vlastní vědomí pohřbí tuto ostudnost až na samé dno lidské duše, odkud se na povrch dostane až leda na smrtelné posteli.
lukin, 5.10.2014 10:43   reagovat
Nepísané pravidlo prírody - Znič alebo budeš zničený, prežijú len najsilnejší. Survival of the fittest.
The Master, 5.10.2014 11:37   reagovat
Myslim, ze tohle je preci jen z jednodusujici. Existuji i zivotni strategie zalozene na spolupraci. ;-)
belldandy, 5.10.2014 21:01   reagovat
Stršně nerad to říkám, ale tohle byl nejblbější příběh DW, jaký jsem kdy viděl.

Čekal jsem horůrek jako v epizodě „42.“ Vlastně spíš film „Apollo 18“ v doctorském provedení. Jenže stejně jako v tom filmu se ukázalo, že pavouci na Měsíci nejsou tak nosnej nápad, jak to vypadá v hlavě. Jasně, v tomhle případě taky u pavouků nezůstalo. Ale možná že kdyby zůstalo, tak bych nebyl tak naštvanej.

Snesu dost. V žanru sci-fi jsem vděčnej divák, dokážu přijmout skoro jakoukoliv fantazii a přestřelenost, vypnout a bavit se. A že tohle umění fanoušek DW ovládat musí, to víme všichni. Dokázal jsem sežrat, že před zformováním Země byla do jádra přimáchána nějaká ta mimozemská loď. Vzal jsem za platné, že život na Zemi odstartoval jaderný výbuch jiné mimozemské lodi. Ale tohle bylo moc. Měsíc prostě nemůže být čtyři miliardy let vajíčko, aniž by to ušlo Doctorově pozornosti či podezření, nebo by na něm přišlo něco divnýho někomu jinému. Taky vím, že wibbly wobbly timey wimey - ale je sakra těžký obhájit, že najednou v roce 2049 dostane Země jinak vypadající Měsíc, přičemž ani Doctor, ani nikdo jiný při výletech do vzdálenější budoucnosti nikdy nijak proti vzhledu neprotestoval. S mlácením hlavou o stůl jsem ochotnej akceptovat, že nový Měsíc s instantně vytvořenými krátery byl snesen právě vylíhnutým holátkem, ale to, že se nikdo nestará, co se sakra stalo s tím raketoplánem plným jaderných mňamin schopných roztrhnout těleso o průměru 3500 km, to mě teda trochu nazlobilo, a to nejsem zrovna protijadernej aktivista. O žárovkovém referendu radši jen říct, že to že nefungují, víme z vlastní historie dobře, jinak pomlčím zcela. :-DDD Sakra, když tvůrci sklouzli k opravdovým šílenostem během Mattovy éry, pořád jsem to nějak bral, ale tahle epizoda už fakt musela vzniknout v hašišovým doupěti mezi svačinou a svačinkou. Proč zrovna za Capaldiho doctorování? Proč???

Oukej, celkový příběh evidentně potřebuje Claru už definitivně nakrknutou na Doctora. Záměr je jasný. Tak holt to Harness napíše tak, že Doctor neudělá nic. Pořád to ještě nemusí dopadnout blbě. Ale to že se vlastně za celou epizodu prakticky nic nestane, že celá epizoda je vycpávka s jedním nesolidním (pavouci) a jedním až moc zhuleným nápadem? Na tohle teda zvedám varovně prst a kdoví, jestli to není prostředníček. (Nějak podobně mimochodem hodnotím dvoustý příběh: někam vlítnem, rozbije se nám bus, tááákže dojdem ke kámošům pro součástky a hurá domů – zhusta koukatelný jen dík přítomnosti Michelle Ryan. Ale pořád mi aktuální epizoda přijde podstatně blbší). A nepomůže ani to, že samotný vzhled a pohyb pavouků byl zpracován výtečně. I když, pokud se u těch triků zastavím, tak naopak přistání raketoplánu na Měsíci (opět, v DW universu jsem ochoten odkývat i takovou megablbost) vypadalo jak vyrobený v 70. letech. A protože já ty starý triky rád (beze srandy, má to svoje kouzlo), tak vlastně i když pravděpodobně nebyl záměr, aby to tak oldschoolově vypadalo, byla to jediná věc z celé epizody, která mě opravdu potěšila. Což je nešťastně málo, zvlášť po několika tak úžasnejch epizodách v řadě.
Mike, 5.10.2014 10:07   reagovat
nemůžeš vědět, že lidstvo jednomyslně vyplo všechny světla. určitě uvidíš z měsíce jednu rozsvícenou žárovku. :D
impe, 5.10.2014 09:57   reagovat
Právě že doufám, že kdyby lidstvo někdy čelilo podobnému dilematu, našel by se víc než jeden člověk. Aspoň deset procent světel mohli nechat svítit.
Tessuna, 5.10.2014 10:10   reagovat
Vida, už můžeme začít diskutovat ;).
Nevím jak vám, ale mně docela vrtá hlavou "celosvětové referendum" se zhasínáním světel. Nejdřív se mi ta myšlenka líbila, skoro mě dojala. To jsem si ještě naivně myslela, že většina lidí bude pro. Není to od scénáristů trochu cynické, předpokládat, že lidstvo by bylo jednomyslně pro zabití gigantického mimozemského miminka? Já bych teda nechala rozsvíceno. (Mohl proces líhnutí nějak způsobit celosvětový výpadek elektřiny? Takové vysvětlení by se mi líbilo víc).
A neodpustím si rýpnutí: to referendum nebylo úplně celosvětové. Co když měla ta půlka planety, která měla zrovna den, opačný názor?
Tessuna, 5.10.2014 08:18   reagovat
Pokud by si každý (aspoň z té půlky Země co to viděla) přehrál ve zjednodušené verzi ty úvahy, co tu vedete, stejně by nakonec zhasnul, vláda nevláda.

Doktor v tom možná vidí povahu lidstva, strach z neznámého, nevážení si života, ale např. v Poisoned Sky(a to ani nebyl Capaldi, nýbrž Tennat) taky nedokázal obětovat vlastní(jediný!)(dobře, tou dobou dva naráz, ale to nehraje roli) život, aby odpálil sontaranskou loď a tím zachránil Zemi a musel to za něj udělat kluk, kterému už o nic nešlo...

Jinak už jenom z té diskuze je znát, že šlo o neuvěřitelně kvalitní díl, podle mě zatím nejlepší ze série. Capaldi s hlavou na stranu a zamyšleným výrazem-prostě vidíte Doktora. Mimochodem, "Question:" už mu můžeme přiřadit jako hlášku:-)
Wanderer, 5.10.2014 20:25   reagovat
Já to vidím tak, že jednotliví lidé by stejně nemohli hlasovat. Rozhodli by si to politici mezi sebou a elektřinu vypnuli centrálně.
A je docela jisté, že by se rozhodli tak, jak to bylo v epizodě. Pokud nemáme žádné prostředky, jak se bránit ani utéct, nemůžeme si dovolit tak velkou hrozbu jako je neznámé obrovské stvoření nad našima hlavama.
V seriálu to vidíme pohledem Doktora a víme, že kdyby byl průšvih, může to stvoření odlákat pryč s TARDIS nebo evakuovat celou planetu nebo cokoliv jiného, ale ve skutečnosti bychom byli bezradní a zničit to by byla vlastně rozumná (ač možná neetická) volba.
Zarwan, 5.10.2014 11:02   reagovat
Já to vidím tak, že jednotliví lidé by stejně nemohli hlasovat. Rozhodli by si to politici mezi sebou a elektřinu vypnuli centrálně.
A je docela jisté, že by se rozhodli tak, jak to bylo v epizodě. Pokud nemáme žádné prostředky, jak se bránit ani utéct, nemůžeme si dovolit tak velkou hrozbu jako je neznámé obrovské stvoření nad našima hlavama.
V seriálu to vidíme pohledem Doktora a víme, že kdyby byl průšvih, může to stvoření odlákat pryč s TARDIS nebo evakuovat celou planetu nebo cokoliv jiného, ale ve skutečnosti bychom byli bezradní a zničit to by byla vlastně rozumná (ač možná neetická) volba.
Zarwan, 5.10.2014 11:02   reagovat
Co když ten celosvětovej výpadek elektřiny způsobit Doktor, aby viděl jak se Clara zachová?
Jety, 5.10.2014 09:50   reagovat
Předpokládám, že to nemyslíš vážně - k čemu by to bylo? To už bylo opravdu psychopatický jednání.
alexis, 5.10.2014 10:05   reagovat
už teď má co žehlit :D
someone, 5.10.2014 12:13   reagovat
Myslím, že jdeš až příliš do hloubky.
Vidales, 5.10.2014 08:52   reagovat
Druhá půlka měla holt smůlu:-) Ale já to vidím jako celkem realistické rozhodnutí. Osobně bych neriskovala obří neznámou bytost na hlavou, potencionálně velmi hladovou. Měsíc měl zmizet tak jako tak po vylíhnutí, takže bych volila stejně.
alexis, 5.10.2014 08:52   reagovat
Tak kedže sme nemohli vedieť ako sa to zachová po vyliahnutí tak by som to tiež zničili.
The Master, 5.10.2014 09:26   reagovat
Já ti nevím. Zkoušela jsem si představit, jak bych se asi cítila, kdybych odhlasovala vraždu mimozemskýho novorozeněte a musela pak sama se sebou a svým svědomím nějak vydržet po zbytek života, a nějak nevím, co by mi ta příšerka mohla po vylíhnutí udělat, aby to bylo horší než tohle.
Tessuna, 5.10.2014 10:19   reagovat
Já jsem si začal zase představovat z čeho měsíc přibral váhu a proč tam scénáristé udělali ten nejhorší možnej konec- měsíc snesl měsíc...
DeSup, 6.10.2014 07:15   reagovat
No mě okamžitě napadla podobnost s fénixem - ten ve stáří shoří a z popela se znovu vylíhne ptáčátko. Že se nějaký organismus rozmnožuje ihned po vylíhnutí je poněkud zvláštní, ale princip smysl dává - kladou-li želvy vejce tam, kde se samy vylíhly, pak ten měsíční špunt to udělal stejně, jenom trošku zrychleně... ;-)
Isognomostom, 7.10.2014 21:47   reagovat
Je to zvláštní, ale takové organismy existují - matně si vzpomínám ze školní biologie, že nějaké potvůrky (blechy? mšice? vši? něco z toho) se rodí březí, přijde mi to zvláštní u tak velkého organismu, ale koneckonců ve vesmíru je možné všechno. I ta náhlá změna hmotnosti se dá nějak vysvětlit (nemusí to být uzavřený systém jako vajíčka pozemských tvorů, může čerpat výživu třeba z jiné dimenze, nějakou červí dírou, která by fungovala v podstatě jako pupeční šňůra).
Taky tu někomu připadlo nepravděpodobné, že by se tvor líhnul stovky milionů let - napadá mě, že to nemuselo být poprvé, že se ten cyklus líhnutí/snesení nového vejcete mohl klidně opakovat každých pár milionů let.
Zkrátka: všechny ty vědecké zádrhele se s trochou fantazie dají vysvětlit :)
Tessuna, 7.10.2014 22:25   reagovat
Survival of the fittest - prežijú len najsilnejší, znič alebo budeš zničený.
The Master, 5.10.2014 11:44   reagovat
Učinit morální rozhodnutí je oproti všeobecnému myšlení, poměrně jednoduché. V tomto konkrétním případě mnohem snazší než varianta, protože, pokud by lidstvo odhlasovalo nechat tvora žít, on by se vylíhnul a pak by vědomně, či nevědomně zničil život na Zemi, nebo způsobil nezvratné škody pozemskému životu, pravděpodobně bys zemřela a tak by ses vyhnula tomu, abys zbytek života žila se svědomím toho, ke kolika smrtím a utrpení přispělo tvé rozhodnutí mezi lidmi, u členů tvé rodiny, u tvých dětí... Opravdu myslíš, že by to bylo správnější? Zvaž ještě jednu věc, spousta zvířat, která se nestará o své mladé, klade vejce do prostředí, které jim zvýší šanci na přežití. Třeba potrava. Co když to vejce bylo v blízkosti Země coby snadné a dostupné potravy pro vylíhlého novorozence. Nic z toho nemůžeš vědět, ale pokud chceš učinit rozhodnutí, se kterým bys musela žít, musíš zvážit všechny proměnné, co dokážeš.
lukin, 5.10.2014 10:34   reagovat
Myslíš si, že by Země, byla pro tak obrovské stvoření nějaká strava ?
Metal, 5.10.2014 14:41   reagovat
Máš pravdu. Ještě jsem nad tím popřemýšlela a uvědomila si, že i když bych nechala rozsvíceno, činila bych tak s vědomím, že většina lidstva stejně zhasne a přehlasuje mě, ale mně zůstane dobrej pocit, což je vlastně docela sobecká myšlenka (a opravdu upřímně nevím, jak bych se zachovala na místě Clary).
Každopádně si myslím, že rozhodnutí se světly nakonec stejně nebylo na většině lidí, ale na politicích, kteří se zkrátka rozhodli odpojit elektřinu (bylo vidět, že Zeměkoule zhasíná po velkých kusech).
O to zajímavější je tahle diskuse, kde můžeme do mrtě rozebrat všechny ty morální aspekty a nuance.
Ty ve svých příspěvcích uvažuješ o lidstvu z pragmatického hlediska, jako o živočišném druhu, přežití nejsilnějších atd. Já bych ráda věřila, že lidstvo má oproti zvířatům ještě něco navíc, a to něco nám příležitostně umožňuje chovat se nelogicky a vyloženě hloupoučce, ale bez čeho by to nebylo ono...
Tessuna, 5.10.2014 11:53   reagovat
Lidstvo se chová hloupě, ano. Ale nesmíš si zaměňovat jednu myšlenku s druhou, to, že chceš věřit, že by se lidstvo zachovalo takto ve snaze být lepším, neznamená že by tak učinilo, ani že by tak mělo učinit. Na rozdíl od toho, co tu hlásá Master, moje myšlenky s přežitím nejsilnějšího ani za mák nesouvisí. Jen beru lidstvo jaké je, a ne jaké bych ho chtěl mít. Polož si otázku, jestli bys skočila z létajícího balónu, schopného unést pouze jednu osobu a ty bys tam byla s úplně cizí osobou, nebo, pro snazčí představu s osobou, kterou na světě nejvíc nenávidíš. Udělala bys to? Pokud odpovíš že ano, jsi evolučně určena k vyhynutí. Tvé geny by nebyly dost silné, aby unesly tvou vlastní nerozvážnost. Když do toho ale zapleteš etiku, o co je tvůj život lepší, než té druhé osoby? A teď pro příklad jsi v balónu, který unese dva lidi, ale jste tam tři. Jednu osobu nenávidíš z celého srdce, druhá je ti blízká, ale je na tobě zcela závislá, třeba tvůj potomek. Pokud se obětuješ, zachráníš dva životy a umřeš s pocitem, že jsi momentálně učinila to nejlepší rozhodnutí. Jenže tvůj potomek bude muset žít svůj život bez tebe a nejspíš ho to psychicky poznamená, vidět smrt matky a tak. Vraťme se na začátek, nechceš nechat svého potomka samotného, nebo prostě nechceš umřít, vyhodíš tu druhou osobu z balónu? Budeš žít s vědomím, že jsi jeden život ukončila, abys jiný zachránila? Nebo, opět na začátku, nanejdeš sílu něco udělat, udělá to druhá osoba. Nebo také nic neudělá a zemřete všichni.
Je mi jasné, že tyto otázky vedou hlouběji, někam, kde se odpověď hledá velmi složitě a je v podstatě individuální v závislosti na tom, kdo ji řeší. Neexistuje vyloženě správná ani špatná odpověď.
K původní otázce s mimozemským novorozencem. Trápí tě hlad a bída v africe? Nejspíš řekneš, že ano. Důkaz toho, jak málo sami sebe známe. Ztrácíš kvůli tomu hodiny spánku? Posíláš měsíčně příspěvky? Nejspíš ne. Ale i kdyby ano, co děti trpící v jiných částech světa? Řešíš je? Ne. A víš proč? Člověk se stará o blaho své. Může pociťovat neklid nad nespravedlností světa a nad utrpením druhých, ale dokud je to vzdálené utrpení, neřeší ho. Netýká se ho, nebo se tak jako ty uklidňuje myšlenkou, že rozhodnutí není na něm. Elektrárny, že vypnuli proud? A co když ne? Třeba také nechtěli žít s představou, že zahubili jiného tvora. Nebo to ani neví. Nesledují televizi, jsou v práci. Než se přes byrokratický živel přenese jakékoliv rozhodnutí, je pozdě na to, ovlivnit výsledek.
Opět se nechávám unést, takže zpět k tézi o afrických sirotcích. O co je jejich utrpení menší, jejich smrt méně významná, než smrt toho vesmírného tvora? Život je přeci život? Pokud nežiješ svůj život tak, že už teď pomáháš kde komu kde s čím, nikdy netvrď, že bys nechala rozsvíceno. Ne, pokud bys opravdu věřila, že tvé rozhodnutí bude mít nějakou váhu. A pokud bys tomu nevěřila, bez ohledu, jestli by to tak bylo či nikoliv, pak je zbytečné hlásat, že bys nechala rozsvíceno. Tak asi tak. A kdo mně ještě dosud nepochopil, už se tak nejspíš ani nestane.
lukin, 5.10.2014 12:21   reagovat
Já jsem tě pochopila - tahle diskuse se mi líbí čím dál víc, přináší spoustu zajímavých myšlenek :). Podpořit rozhodnutí morálního dilematu příklady podobných morálních dilemat je poměrně jednoduché a kdybys chtěl, určitě si vzpomeneš na tucet dalších. Ta nuance, kterou považuji za důležitou v tomhle příběhu, je, že jde o rozhodnutí lidstva jako celku (i když ve skutečnosti to asi vážně bylo spíš pár politiků) o něčem, co bude lidstvo nadále definovat. Jestliže je reakcí lidstva na něco neznámého "zničit, než to zničí nás," lidstvo nemá budoucnost, protože bude-li tak reagovat nadále... no, takhle nějak vlastně začali Dalekové, ne? Naopak, když se lidstvo (tedy Clara) rozhodne riskovat, dá neznámu šanci a získá pozitivní zkušenost, vede to k vlně zkoumání vesmíru, která (podle Doktora) vlastně už nikdy neskončí.
Proto mě malinko irituje, že tenhle osudový krok ve vývoji lidstva příběh ponechal na jedné osobě, jako kdyby byla něčím zvláštní. Doktor se do toho sice nechtěl míchat, ale zamíchal se do toho tím, že tam Claru přivedl, a tím, jak ovlivnil její uvažování.
(A když se to tak vezme, kdyby tam Doktor nepřiletěl, pavoučci by snědli astronauty a Měsíc by se vylíhnul a nikdo by nemusel o ničem rozhodovat.)
Tessuna, 5.10.2014 13:33   reagovat
Dobrá připomínka. Pokud by se tam Doktor neobjevil, všechno by se nejspíš odehrálo tak, jak se odehrálo, vyjma Clařiného dilematu. Tím spíš souhlasím s Clařiným rozhořčením, když ji Doktor nechal rozhodnout samotnou. Byl do celé situace zatažen stejně jako ona.

Jinak se mi líbí tvůj idealismus, právě takový střet s pragmatickým uvažováním posouvá lidstvo kupředu:-) Nicméně si stejně myslím, že rozhodnutí zničit toho mimozemského tvora byl nejen racionální, ale i morálně ospravedlnější, než nechat ho žít a doufat, že nebude mít hlad a nedá si Asii jako hlavní chod a Evropu jako zákusek. Což by nebyla zdaleka zcestná úvaha. Pokud takového tvora jeho rodiče nehlídají, znamená to, že je schopen se o sebe postarat. A každé novorozeně je potřeba nakrmit. No a těsná blízkost Země vybízí k závěru, že svůj apetit uspokojí na jejích obyvatelích.

Těším se, jaké bude mít tahle epizoda na Doktora a jeho chování důsledky. Měla by mít. Možná konečně zjistí, co si tím obličejem chce připomenout, ale tedy už se dostávám do sféry spekulací.
alexis, 5.10.2014 14:47   reagovat
Vlastní zkušenost - pud přežít vždycky vyhraje a je až překvapivé, jaké věci člověk udělá, když se přihlásí o slovo. Ano, později ho to mrzí. Dojde na zpochybňování rozhodnutí. Ale v dané chvíli se zkrátna zapne autopilot a člověk jedná tak, jak je evolučně nastaven.
alexis, 5.10.2014 12:26   reagovat
Vidím, že se tu sešli inteligentní lidé, kteří chtějí něco řešit, a tak se také přidám do diskuze.
Ve stádiu, kdy je Země ničena mega přílivy by vypukla anarchie a tak by politici o ničem rozhodovat nemohli.
S Masterem souhlasím v tom, že bych to také zabil, protože nevím, jak se mimozemšťan zachová a vsázet budoucnost mého vlastního druhu jen kvůli tomu, aby jiný druh mohl žít je bohužel velký risk a hloupost. Ale kdybych byl Doctor ... .
K lukinovi a balónu v každém případě bych vyhodil tu druhou osobu, pokud se ovšem nejedná o osobu, kterou mám velmi rád. Je to sobecké, ale je to tak.
S lukinem nanejvýše souhlasím s Afrikou.

Nakonec chci poznamenat, nezničily by nás ty atomovky stejně ?
Metal, 5.10.2014 14:55   reagovat
Věřím, že i já bych vyhodil tu druhou osobu, pokud by to nebyla osoba mně blízká. Ale to jen dokazuje, co se tu snažím říct. Pokud vedle sebe postavím dvě utrpení, kdy jedno se bude týkat mně nebo mně známé či milované osoby a druhé týkající se někoho (v rámci příběhu "něčeho") cizího, a budu moci pomoci jen jedné zainteresované straně, deset z deseti soudných lidí si zvolí sebe (nebo své blízké). Jak by osoba v domácnosti, která si ponechá rozsvíceno, mohla s klidným svědomím dívat na ostatní členy rodiny s vědomím, že možná učinila rozhodnutí, které je bude stát život. Pak je tu samosebou i vnitřní dilema v jednotlivých domácnostech, ale to už zbytečně zacházím do hloubky.
Současná epizoda má v mých očích jedinou vážnou vadu. A tou je poselství divákům. Pokud to trochu okořením, poselství zní: riskujte své životy i životy svých blízkých pro eventuélní možnost, že nás cizí forma života, která už zabila několik lidí na měsíci nezničí(čert vem jestli vědomně či nikoliv) v naději, že nás toto morální, ale zcela zcestné, rozhodnutí může posunout dále na žebříčku sociálního vývoje společnosti. Sice nás to může stát vlastní právo na život, ale co, hazardovat se sedmi miliardami životu je přece ospravedlnitelné (nebo kolik v té době žije na Zemi lidí).
A ještě jedna věc k morálce obecně, nebo spíš k morálce ve vztahu k řešenému tématu. Z určitého pohledu se jedná o nejsobečtější lidskou vlastnost. A to proto, že ve snaze ulevit vlastní vině a svědomí ospravedlňuje jednotlivce k učinění rozhodnutí, které může mít obrovský vliv ne jen na něho samého, ale i na život kolem něj. Život, který ovšem ne vždy může mít možnost či touhu volit stejně. Ono umřít s vědomím, že jsem se rozhodl "správně" stále znamená umřít a v tomto případě i vzít spoustu dalších lidí s sebou.
A kdokoliv by chtěl argumentovat, že ten tvor vlastně nic Zemi neudělal, pro toho mám následující citát: "Po bitvě je každý generál". Fakt, že tvor bude neškodný byla pouha spekulace v době, kdy bylo na lidstvu, aby se rozhodlo.
Co se atomovek týče, možná by nás opravdu zničily. V případě, že by hmotnost měsíce byla dostatečná, aby explodovanou hmotu přítáhla zpět k hlavnímu tělesu, byli bychom v cajku. Jelikož ale gravitační síla měsíce je poměrně malá, je tu riziko, že by větší kus vystřelené hmoty mohl být spíš než měsícem (nebo jeho zbytky) přitáhnut gravitačním polem Země. S radiací bych si hlavu nedělal, vesmír jí je plný z těles, proti kterým jsou atomové bomby neškodná párátka do zubů.
lukin, 5.10.2014 16:14   reagovat
To, co považuješ za vážnou vadu, právě vidím jako největší přednost téhle epizody. Tohle není dilema s balónem, tohle je úplně jiné dilema: volba mezi jistotou a nejistotou. Jistota znamená: bezpečné rozhodnutí, po kterém ale lidstvo ztratí nárok říkat si lidstvo, stejně jako nárok považovat se za vyspělý, inteligentní živočišný druh. Nejistota znamená padesát na padesát: buď nás to zničí, nebo nás to nezničí, a v tom případě si zachováme právo říkat si lidstvo a považovat se za inteligentní druh a posuneme se někam dál. Není to černobílé rozhodnutí "být, či nebýt," je to otázka "jak být, kdo jsme, kdo chceme být." Jak lidstvo definuje samo sebe? Vymezuje se vůči zvířatům, která žijí jen pro přežití samo, určitou kvalitou života (vědou, uměním) a vlastnostmi jako je soucit, laskavost, moudrost. Otázka zní, má pro nás jako společnost tohle vymezení takovou cenu, že si bez ní nedovedeme svou existenci představit, anebo jsou to jenom řeči?
Tessuna, 5.10.2014 18:29   reagovat
Právo říkat si lidstvo bychom neztratili. První čin lidstva ve snaze se prosadit skončil vyhubením předchozí lidské formy, Homo Neandrtalis. Lidstvo má tento pud hluboce zakořeněný, tak jako všechny živočišné druhy, přežít. Aby lidstvo dál přežívalo, ničilo potenciální hrozby pro svou existenci. Potenciální nutně neznamená, že se vždy skutečně jednalo o nebezbečí našeho života. Stejně tak je to i s mimozemským životem na měsíci. Představuje potenciální hrozbu. I šance 50 na 50 je strašlivě vysoká v poměru proti nám.
A abych vysvětlil proč považuji poselství této epizody za špatné, musím položit další hypotetickou otázku. Od té už ale nebude cesty zpět a já bych se chtěl vyhnout tomu, co z ní vyplívá. Hmmm. No budiž, k otázce...
Mám střelnou zbraň. Mohu ji předat na ochranu dítěti? Odpověď je samozřejmě ne. Ale proč? Dítě není ani morálně, ani intelektuálně na takové výši, aby dokázalo správně zhodnotit, kdy tuto zbraň použít a kdy ne. Podobnou zbraní jsou bohužel i slova a myšlenky. Nemluvím teď o nikom konkrétním, tak to tak prosím berte. Člověk nadaný inteligencí, ale nezvyklý myslet sám za sebe, či uvažovat v širších souvislostech spletitosti života, představuje v této rovnici dítě, neschopné plně strávit danou myšlenku v jejím plném kontextu, se všemi možnými následky. Stejně potom i etika správného chování je pouze vlastnost vštěpovaná a ne nativní lidskému chování. Jistě, člověk je zvyklý neuvažovat o sobě jako o zvířetí a pravda, pěstujeme si nové zvyklosti, které odpovídají prostředí, které jsme si sami uzpůsobili.
Z čeho mám strach je to, že se někteří lidé budou posuzovat podle ideálů, které je nakonec svedou ze stezky přežití jich samých i nás jako druhu. Člověk MUSÍ prosazovat sám sebe, ne jiné druhy. Neznamená to, že bych obhajoval genocidu nebo ničení jiných druhů. Ne tehdy, kdy to nutně nesouvisí s naším přežitím. Proč si toto myslím? Já byl kdysi také teenager a vyrostl jsem na sci-fi, které je ještě idealističtější a ještě nepravděpodobnější než celý svět Doctora Who. Na Star Treku (A stále ho miluji nad ostatní sci-fi). Ale přišel den a některým z Vás tady se to snad také přihodí, kdy člověk musí ideály konfrontovat s realitou a zjistí, že krásné představy o zářné budoucnosti jsou jedna věc, ale společenský vývoj a zakořeněná povaha věc druhá. A že věci tak, jak je ukazuje kouzelný svět Doctora Who nebo Star Treku prostě nejsou univerzálně aplikovatelné na okolní svět. Bylo by hezké žít ve světě, kde to funguje, ale sociální změny jsou ze všech změn ty, které potřebují nejvíce času. Lidstvo není a ještě dloooooouho nebude připraveno na změnu takového rozsahu. Opět se ptám proč? Protože prostředí, ve kterém žijeme nás stále nutí překonávat překážky ohrožující naši budoucí existenci. Dokud tomu bude tak, evoluce nám nedovolí se těchto vlastností zbavit.
Pokud Vám začíná připadat, že pouze žvatlám a přeskakuji a chvíli píši o něčem a v druhé zase o něčem jiném, začínám si to také myslet a proto je nejspíš rozumné z mé strany toto téma uzavřít. Budu nadále číst Vaše reakce, ale nebudu-li to považovat za nezbytné, už nebudu reagovat. Z Vaších příspěvků vyplívá, že jste mé stanovisko všichni pochopili a ti, kteří se mnou nesouhlasí tak nečiní z důvodu, že by mně nepochopili a pouhý nesouhlas se mnou mně netrápí, naopak si jí vážím stejně jako těch, co se mnou souhlasí. Doufám, že mně nějaká další epizoda opět osloví tak, abych tu za Vámi zase přišel vyměňovat názory. :-) Peace. Out.
lukin, 5.10.2014 21:48   reagovat
Díky za nádherně dlouhou a smysluplnou diskusi, kéž by takových dílů, které vedou k zamyšlení, bylo víc.:)
Měla bych ještě co dodat, ale to už bych začala odbočovat a rozbíhat se dodaleka, asi vážně bude nejlepší skončit, dokud to dává smysl.
Ale neodpustím si jednu věc: taky jsem vyrostla na Star Treku a pořád na něj vzpomínám, i když pro samé koukání na Doctora Who už moc nemám čas se k němu vracet. Když jsem vyrostla a uviděla na obzoru den, kdy budu muset konfrontovat svoje ideály s realitou, vyhnula jsem se mu širokým obloukem. A vážně, vážně doufám, že se mi to nikdy nepřihodí. Slovy Doktora: "There's no point in being grown up if you cannot be childish sometimes! ;)
Tessuna, 5.10.2014 22:57   reagovat
Souhlasím s lukinem. Svět je krutý a jen idiot ho vidí růžově, ale pokud to ten idiot podá jako Tessuna automaticky se zbavuje statusu idiota. Čili měl na výběr a vybral si růžovou.
Metal, 6.10.2014 16:45   reagovat
A proč by právo "říkat si lidstvo" mělo být spojováno s nějakou vyšší morálkou, kterou si IMHO lidstvo samo vytvořilo poté, co se stalo dominantním a neohroženým druhem planety? A kterou, mimochodem, tak jako tak uplatňuje jenom "vůči vlastním". Skoro bych se bál, že lidstvo je definováno holocaustem, ukrajinským hladomorem, genocidou indiánů, Rwandou, Arménií, Rudými Khméry...
Clara s Courtney se rozněžňují nad nenarozeným tvorem, ale míchanici si jistě dají. Nebo to kuřátko v KFC...
Ta vyšší morálka má jedinný cíl - udržet společnost funkční, aby se neporvala mezi sebou či nezničila své prostředí. Pro ohrožení z vnějšku platila vždy jen s výhradami.
bublifuk, 5.10.2014 21:44   reagovat
K tomu s KFC: Ono je rozdíl zabít tuctové zvíře, narozené ke konzumaci, a zabít unikátní zvíře jediné svého druhu.
Metal, 6.10.2014 16:35   reagovat
Opakuji - jediný argument Clary a Courtney byl "Je to nevinné mimi, co se nestihlo ani narodit."
Vtip srovnání s KFC je v tom, že tam už ten život ani nevnímáme ("je to průmyslově chované na porážku"). Buď ctíme život obecně, nebo si přiznejme, že fungujeme jen "odsamcaď podsamcaď." To průmyslové chování na porážku je možná větší zlo než když řešíme zda riskovat existenci života na Zemi jako takového kvůli jednomu jedinci, jehož unikátnost je pouze předpokládaná (Kdo měsíc nakladl?) - a naše je v tom 2049 daná.
bublifuk, 6.10.2014 22:47   reagovat
Jenže ona ta bytost v Měsíci nebyla kuře. Když se potkáš s cizí formou života, vždycky je tu určitá pravděpodobnost, že je to inteligentní forma života. A mělo by být jedno, jestli je nebo není humanoidní. Docela mě zamrazilo, když ta astronautka řekla Doktorovi do očí: Tohle děláme s mimozemšťany - vyhazujeme je do povětří. Protože Doktor sice vypadá jako člověk, ale je to mimozemšťan a taky má moc zničit Zemi, kdyby chtěl (v jeho případě by prostě stačilo jednou ji výjimečně nezachránit). Takový přístup lidstva k cizím formám života - neznám-nerozumím-bojím se-zničit! - se mi nezamlouvá a je mi jedno, jestli je pragmatický. Dokud se to vejce nevylíhne, nemůžeme vědět, jestli je v něm zlá potvůrka - nebo bytost inteligentní a hodná, která nám třeba pomůže (klidně to mohla být i velryba z Beast below). Takže bych trochu doufala v jakousi vesmírnou presumpci neviny, místo přístupu "nejdřív střílet a až pak klást otázky."
Tessuna, 5.10.2014 23:11   reagovat
Bohužel, i kdyby 10% lidstva chtělo nechat rozsvíceno, těchto 10% nebude žít u sebe. Spíš bude každý žít mezi devítičlenným lynčujícím davem s vidlemi, který mu mile rád "pomůže" zhasnout.

Chudí Afričané nejsou nejlepším příkladem, jelikož tím, že pošlu každý měsíc tisícovku do Afriky, vyřeším kulový. Nějaký Afričan si možná koupí chleba, ale stejně se pravděpodobně nedožije ani dospělosti (boje, nemoci...). U měsíčete ovšem záleží pouze na tom, jak zvolím - buď zemře, nebo přežije. Navíc rozsvítit mě v tu chvíli nic nestojí (nemusím se ani vzdávat té tisícovky).A Clara měla říct Doctorovi, že se omlouvá, že mu tehdy v té stodole neřekla, že jelikož ona není timelady, není to její problém a neodhopkala do TARDIS, jelikož už vidí, že to by bylo jediné správné řešení.
ESESEL, 5.10.2014 23:38   reagovat
Jenže tady nejde o peníze, ale o případné zničení lidstva.
Metal, 6.10.2014 16:51   reagovat
Jen drobná technická: Clařino jednání ve stodole mohlo zachránit ty, kteří by jinak zemřeli jistě (ovšem raději bych nepočítal, kolikrát Doktor zachránil lidstvo ;-)). Clařino jednání na Měsíci mohlo naopak zahubit ty, kteří by jinak jistě přežili.
Trochu rozdíl v tom vidím.
bublifuk, 5.10.2014 23:53   reagovat
Teda - blbě jsem to sepsal, lépe: Clara ve Stodole mohla zachránit jinak určitě mrtvé. Doktorův zásah na Měsíci na tu nebo onu stranu mohl přivodit zkázu jedněch nebo druhého.

Clara mohla dosáhnout jen zlepšení, aniž by na sebe uvalila vinu. Narozdíl od Doktora.
bublifuk, 5.10.2014 23:58   reagovat
No, ne kdyby dělal NĚCO. On totiž nejednal zrovna nestranně. On je ubezpečil, že když atomovky odpálí, tak bude všechno v pohodě, zatímco o neodpálení jim neřekl ani ťuk. Na konci říkal něco ve smyslu, že takový rozpad skořápky není neobvyklý, tak co takhle sebrat pár šutrů a udělat nějaké testy. Neříkám, že má rozhodnout za lidstvo, ale mohl tu hodinu strávit tím, že jim sháněl data, na jejichž základě by to rozhodnutí nebylo jen o hádání.
ESESEL, 7.10.2014 08:28   reagovat
No, obávám se, že presumpce neviny tady nemá místo - o žádnou vinu nejde. Lev není vinen tím, že zabije malé antilopátko. Spíš jde princip předběžné opatrnosti. Jako lidstvo existujeme právě díky onomu neznám-nerozumím-bojím se-zničit. Zvláště když potenciální intelekt oné bytosti může pracovat se zcela odlišnými měřítky a koncepty než jsou naše. Pro tvora rozměru Měsíce a bakterií velikosti psa - je jeden jediný člověk čím? Je pro něj vůbec uchopitelný? Pokoušíme se my domluvit s Neštovicemi? (O tom je právě Lemův Solaris či Cardův Ender)
V sázce je prostě příliš mnoho - potkat Měsíc v cizím planetárním systému či nebýt všechno lidstvo na jediné kouli, dalo se to riziko možná přijmout. Ale takhle ne. I za cenu špatného svědomí.
Navíc - Doktor sice mluvil o jedinečném tvorovi, ovšem... Právě že něco neznám neznamená, že to není. Někdo to měsíční vajíčko musel naklást. Kdežto lidstvo prostě nemělo ani tuhle teoretickou naději přetrvání vlastního rodu.
Jinak je ti to jedno jenom proto, že nejsi sama konfrontována s existenciálním ohrožením. A jde-li o to kuře - (potenciální) inteligence Měsíce nehrála v argumentaci Clary a Courtney žádnou roli. Argumentovaly jen "nevinným miminkem". Kdo ví, možná o tom si štěbetají ptáčci, když vedle svých vajíček najdou jedno kukaččí...
bublifuk, 5.10.2014 23:31   reagovat

Pro komentování se prosím přihlašte.


Aktuální epizoda

Poslední titulky

Legend of the Sea Devils
  • Stav překladu: 1% (18.4. 11:04)
  • Pomalu začínám asi to bude trvat dlouho
  • Autor: Blackthunder
  • …p.iP.WEB-DL.AAC2.0.H.264-TVLAMERS

Nejnovější komentáře

Doporučujeme