Přejít na obsah

Navigace

Speciál k 60. výročí
Doktor se vrátí...
07x14 - The Name Of The Doctor
odvysíláno 30. 10. 2014

O čem bude novoroční speciál?

ilustrační obrázek

Po událostech Nestability tu máme novoroční speciál, který přinese srdceryvný příběh o dívce stojící před klukem… a jednotkou popravčích Daleků.

Sarah vlastní a provozuje sklad ELF a Nick je zákazník, který každoročně na Silvestra navštěvuje svou jednotku. Nicméně se letos jejich noc ukáže být trochu odlišnější než plánovali…

V novoročním speciálu se objeví dosud neviděné verze Doktorových nejstarších nepřátel.
Poprvé od televizního filmu Doctor Who z roku 1996 se události v epizodě budou vztahovat k Silvestru.

„Vánoční epizody už tu byly, ale myslím, že tohle je teprve podruhé, co seriál dělá Silvestra,“ říká scenárista Chris Chibnall v exkluzivním rozhovoru pro Doctor Who Magazine.

"Každý chce, aby byl Silvestr tou nejlepší nocí v roce, ale málokdy tomu tak je. Všichni cítíme ten tlak, co budete dělat. Půjdete ven? Setkáte se s někým?

Strávíte ho s láskou svého života? V našem silvestrovském díle jsme se na Silvestra vrhli naplno, se všemi těmi touhami a frustracemi. A Daleky… Popravčími Daleky! „Myslím, že je vždycky dobré vymezit a konkretizovat Daleky, se kterými se v té době setkáme,“ dodává Chris. "Jsou to bronzoví Dalekové, které jsme v posledních letech jen letmo zahlédli. Ale v této epizodě máme popravčí četu, vyzbrojenou rychlopalnými, více-rannými zbraněmi, díky nimž jsou ještě smrtelnější než standardní Dalekové.

Tohle je dokonalé novoroční odpočítávání – zatímco jste někde zaseknutí s Daleky, kteří po vás jdou…"

Novoroční speciál režíruje Annetta Lauferová a hostují v něm Aisling Bea, Adjani Salmon a Pauline McLynn.

 

Když už si myslíte, že jste už v seriálu viděli všechny možné příběhy, objeví se… sváteční romantická komedie.

Přesněji řečeno, to, co scénárista a showrunner Chris Chibnall nazývá „intimní, samostatnou romantickou komedií s časovou smyčkou“ – a s Daleky!

„Rozsah Nestability byl tak obrovský, že by bylo naivní myslet si, že bychom mohli jeho velikost překonat novoročním speciálem,“ říká Chris. „Proto jsme se rozhodli pro úplně jiný styl příběhu.“

Děj epizody se odehrává v samoobslužném skladu v Manchesteru v posledních minutách silvestrovské noci. Nick, kterého hraje Adjani Salmon, má zvláštní zvyk objevovat se každý rok přesně v tuto dobu a zoufale se snaží něco uložit – k velké nelibosti majitelky skladiště Sarah, kterou hraje herečka a komička Aisling Bea.

„Aisling jsem už dlouho chtěl do seriálu obsadit,“ vysvětluje Chris. "Je to stand-upová komička, ale také píše, produkuje a hraje. Je to skvělá a neuvěřitelně talentovaná umělkyně. Vedli jsme s ní rozhovor a jsem rád, že můžu říct, že souhlasila.

"Adjani je další trojnásobná hrozba, protože také píše, produkuje a režíruje. Na YouTube natočil seriál Dreaming Whilst Black, ze kterého se stal pilotní film pro BBC Three.

Myslím, že Adjaniho budeme v budoucnu vídat často, protože je prostě fantastický. „Chtěli jsme dva herce s velmi odlišnou energií, velmi odlišným stylem, kteří by se mohli spojit a dát epizodě jedinečnou příchuť.“ Nick a Sarah samozřejmě nejsou jediní, kdo je v budově, když hodiny odpočítávají do půlnoci. Na scéně jsou také Doktor, Yaz a Dan – spolu se známým nepřítelem.

„Epizoda je v podstatě romantickou komedií, kde překážkou romantiky nejsou jen samotné postavy, ale i hrozba Daleků,“ říká Chris. „Ale v jejím jádru je stále velký, zábavný, sci-fi koncept. Má to celou škálu tónů, celou škálu lekaček, celou škálu humoru a celou škálu tajemna, které byste si na Nový rok přáli.“

Kromě toho je to také dobrodružství v časové smyčce, inspirované filmy jako Na Hromnice o den více a Palm Springs - což si vyžádalo „spoustu zápletek, grafů a neustálé kontroly,“ říká Chris.

Annetta Lauferová

Epizodu režírovala nová posila Annetta Lauferová, které se tento koncept zalíbil hned, jak jakmile jí ho Chris předložil. „Protože zbytek série Nestability je tak složitá, tak si myslím, že tohle byl moment, kdy se Chris mohl trochu uvolnit a pobavit,“ říká. „Je to spíše příběhová než akční epizoda. I když je v ní akce, ve srovnání s ostatními epizodami není příliš náročná na vizuální efekty. Takže je to příjemný kontrast – takové malé pročištění patra. "Mám pocit, že takhle jsme Daleky ještě neviděli,“ říká Annetta. „Je to opravdu zábavný způsob, jak je představit. A pak je tu celý ten prvek romantické komedie. Myslím, že romantická komedie s Daleky je opravdu zábavný způsob, jak prozkoumat tento žánr.“

Jak se tedy mísí komedie a Dalekové? „Abych byl upřímný, musíte je držet odděleně!“ říká Chris se smíchem.

„Z Daleků nemůžete udělat úderné hlášky, souhlasí Annetta. "Pro mě bylo jednou z největších výzev to, že jsem chtěla, aby vypadali hrozivě,“ říká. „S Robinem Whenarym, mým kameramanem, jsme měli velmi podrobný plán jejich nasvícení – hodně protisvětla a hodně světla. v podstatě hodně atmosféry. "Výzvou, ale také radostí Doctora Who je způsob, jakým se může posouvat mezi tolika styly a žánry v tak krátkém čase,“ dodává. „A tento příběh se v tom neliší. Máme tu intimní moment, pak se objeví Dalek, a pak to začne být komické… Mám pocit, že v tomto směru je Doctor Who nejlepší, když se neustále otáčí a zahrnuje tolik různých žánrů.“

Na poměry Doctora Who – a rozhodně v porovnání s Nestabilitou – je tento příběh do značné míry komorním dílem, zaměřeným na jedinou lokaci.

„Byla opravdu dobrá výzva,“ říká Annetta, která sledovala jak Russel T. Davies připravoval epizodu Midnight (Půlnoc) v roce 2008. „Chtěla jsem se podívat na komorní díly, které se v seriálu objevily už dříve, a na to, co z nich můžete získat. Oproti Půlnoci máme více lokací a trochu více akce. Ale to, co jsem z toho příběhu získala, byl emocionální prvek a prvek strachu. Je opravdu zábavné se chvíli věnovat postavám a vztahům. Pocházím z dramatického a divadelního prostředí, takže doufám, že mi to hraje do karet.“